Проектът „Духът на японската кукла“ свързан с японското куклено и танцово изкуство,който стартира през април в Пловдив, ще продължи 6 месеца и представя събития с участието на български и японски творци. Три японски театъра и общо девет представления ще гостуват на Държавен куклен театър –Пловдив като част от програмата за Европейска столица на културата.
„Прехвърлянето на духа от живия разказвач към куклата в японския куклен театър ни порази. Тук ние сме заедно с куклата, тя е пред нас и сме едно цяло. Там кукловодите са отделно от разказвача, който изпълнява всички гласове и цялото действие“, споделя директорът Виктор Бойчев за вдъхновението от японската култура.
Специално създаденият за програмата на Пловдив - Европейска столица на културата 2019 куклено-театрален спектакъл „Принцът на морето и принцът на земята“ на Пловдивския куклен театър с премиера на 21 април, е вдъхновен от традиционния японски куклен театър Бунраку, по известната легенда за двама братя, от чиято любов с принцесата на океана се ражда първият японски император – класическа японска легенда за любовта, доверието, дадената дума и смисъла на живота. Режисьор на спектакъла е Елена Панайотова в сътрудничество с двама японски артисти: кукломайстор и хореограф. Легендата в български варинат е разказана от Николай Райнов, но спектакълът е по текст на режисьорката. Една от куклите е изработена от малкото останали живи майстори в Япония - майстор Арата, но облеклото й ще се изработи в България. Координатор на тези важни детайли е сценографът Юлияна Войкова-Найман. Композитор е Асен Аврамов, а хореограф – Хисако Хорикава.
През септември ще се проведе и първата по рода си Седмица на японското изкуство, която ще запознае малки и големи с фолклорни куклени традиции и различни демонстрации от страната на изгряващото слънце.
Като част от специалната програма по проекта в рамките на инициативата Пловдив - Европейска столица на културата 2019, двайсет години, след като Пловдив беше съпътстваща ЕСК, майсторката на буто танц Хисако Хорикава, ще гостува отново с моноспектакъл и уъркшоп Тяло и тан. Тя е и хореограф на „Принцът на морето и принцът на земята“.
Японската фондация EU Japan Fest подкрепя проекта, в който се включва гостуване на Националния театър на Япония Бурнаку, който пази традицията на театралния стил от 17 век, ще гостува и Куклен театър от град Риека, куклен театър Пук, който допуска осъвременяване на представленията.
Проектът се осъществява в партньорство с Фондация EU Japan Fest. Фондацията EU Japan Fest се финансира от всички големи японски предприятия и частни бизнесмени. Тя изнася японско културно съдържание и непознати японски традиции извън територията на „затворената”, в културно отношение, държава, но и подкрепя изкуството на творци от целия свят.
Един от най-значимите артисти на нашето време Ник Кейв ще превърне Античния театър в Пловдив в първа среща с българската публика. Той ще излезе на сцената на 19 август. Сетлистът на турнето включва музика от богатия и вечен каталог на австралиеца – от дискографията на Nick Cave & The Bad Seeds до неговите солови проекти. Компания на сцената му..
Изложбата „Градът и Левски“, която се открива тази вечер в художествената галерия в Карлово, представя селектирани творби от фонда на галерията. Те са в областта на графиката, живописта и скулптурата. Експозицията е посветена на 19 февруари, деня на гибелта на Апостола на свободата, който в родния му град се отбелязва с редица..
"Стени" - така нарекоха първия фестивал за европейска солидарност организаторите в София и заразсъждаваха "що е то европейска солидарност". И като как ще се случи, че национализмите и популизмите вече строят нови стени. Когато греховете на Европа все още не са забравени, а и различните културни "наследства" трудно предлагат единство. Проф...
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 5 . 01. 202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги): Ярослав Хашек. Приключенията на добрия войник Швейк през световната война. 909 стр., тв. к., 6А, Захарий Стоянов, 2025. Даворин Ленко. Психопорно. 376 стр., 5А, Колибри, 2025...
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..