Свидетели сме на тенденция, която върви от много по-дълъг период от време, в сравнение с това, което наблюдаваме като политическа конюнктура. Очевидно е, че има риск, че самата Великобритания се чувства в безпътица и като че ли интуитивно усеща, че Европа в този формат няма бъдеще и бърза да напусне кораба. Това заяви геополитическият анализатор проф. д-р Марин Русев.
По думите му, обаче Великобритания е прекалено обвързана, за да може леко да напусне кораба.
Поемат се големи икономически рискове, включително и рискове за България, за които ежедневно получаваме предупреждения.
Единственото, което държи все още Великобритания като голяма и велика страна, е големият ядрен арсенал. Но от друга страна, тя произвежда по-малко автомобили дори и от самата Турция. На тази основа рисковете за британската икономика са големи.
Проф. Русев припомни, че именно на Британските острови е изказана идеята, която се поддържа от специалисти от цял свят, че няма икономическо изречение, което да не е политическо и обратно.
В този контекст бъдещето на Европа до голяма степен е свързано с тези първи опити за недоверие към просперитета, бъдещето, избрания модел и нещата стават изключително трудни. Една страна – срещу други 27, сред които статукво на еднакво мислене няма отдавна.
Случващото се сега е част от едно дълго политическо, икономическо, културно и географско движение. Темата е свързана с Британските острови – периферията на Европа. Това са хора, които казват, че „отиват в Европа“, когато напускат Британските острови. Интересите на Великобритания винаги са били навън с много малки изключения в историята.
Днес българското общество недоумява защо европейците във Великобритания предпочитат потенциален ислямист – пакистанец и му дават по-големи права на островите, отколкото „опасността“ от полския водопроводчик. Излиза, че католикът е по-нежелан от ислямистът.
Великобритания не напуска за първи път. Тя създаде Европйската асоциация за свободна търговия като алтернатива на ЕС и после реши, че проектът на ЕС е по-добър и изостави тези, които беше увлякла, подчерта проф. Русев.
Още Маргарет Тачър казваше, че ако ЕС е нежелана формула за британците, то няма никакъв проблем Великобритания да обърне отново погледа си към Атлантика и към Америка. И ако трябва да обобщим, днес изненада няма.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл:
Увеличената с 16 милиона лева план- сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..
По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, ще откриете осемнадесет възрожденски къщи, които с широко отворени врати очакват шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“ Фестивалът ще се проведе на 22, 23 и 24 ноември. ФЕСТИВАЛНИ ЛОКАЦИИ И УЧАСТНИЦИ Участниците..
Новият заместник-кмет на Пловдив с ресор "Транспорт" Ерол Садъков е предложение на Сдружението „Браво, Пловдив“. Преди това Сдружението, което има петима общински съветници, свали доверието си от бившия заместник-кмет Савина Петкова, която също беше негов член. "Той е един от главните двигатели на сдружението ни. Той умее да мотивира хората,..
Доколко приложима е забраната за използване на смартфони от учениците по време на час и в междучасията. Възможна ли е реализацията на така нареченото " дигитално междучасие " в Пловдив. Отговорите идват от началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова и директорите на Основно училище "Алеко Константинов" и Националната..
От днес до 24 ноември се провежда Световната седмица на предприемачеството. В продължение на 17 години инициативата свързва и насърчава хора от цял свят да развиват своя потенциал и да допринасят за възраждането на предприемаческия дух и иновациите в своите общности. В България инициативата за включване в тази световна седмица е на..