Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Раковски ще помагат по европрограма на хора с увреждания

Община Раковски кандидатства за нова социално-здравна  услуга  „Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания “  по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“  към Министерството на труда и социалните грижи.

Общата цел на новата  услуга  е подобряване на качеството на живот и възможностите за социално включване на хората с увреждания и възрастните хора, чрез осигуряване на мрежа от услуги в домашна среда и изграждане на подходящ (материален и кадрови) капацитет за  това.

Конкретно целта е да се изгради модел за патронажни грижи за възрастни и  хора с увреждания за почасови мобилни здравно-социални услуги по домовете.

Ще се изгради екип от социални и медицински работници, психолози и санитари, а  нуждаещите се ще бъдат лично консултирани.

С част от парите ще се купи специализиран автомобил за по-качествено обслужване.

От услугата ще могат да се възползват  68 възрастни хора от община Раковски, на възраст над 65 г.,  с ограничения или в невъзможност за самообслужване, както и хора с увреждания и техните семейства.Стойността на проекта е на стойност 203 000 хил. лв.

Интегрираните услуги ще се предоставят в рамките на  12 месеца, а всеки одобрен ще получава здравно-социални услуги до 2 часа  дневно.

Активното предоставяне на услугата "Патронажна грижа" ще  започне през летните месеци и есента на тази година.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Атанас Зафиров спечели изборите за лидер на БСП

Временният председател на БСП Атанас Зафиров е избран за лидер на партията. Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП Зафиров победи на балотажа Борислав Гуцанов. До балотажа се стигна, след като преди обед общо седем души се впуснаха в битката за партиен лидер от избраните общо 17.  След първи проведен тур за..

обновено на 16.02.25 в 19:08

60% активност на кметските избори в с. Драгор до 17.30 ч.

В Пазарджишкото село Драгор 60 процента от избирателите са гласували за кмет на кметството до 17:30 часа, съобщават от Общинската избирателна комисия. Правото си на вот са упражнили 702 души от общо 1170 избиратели, които трябва да определят кой от петимата кандидати да поеме поста. Изборният процес протича нормално и няма сигнали и жалби за..

публикувано на 16.02.25 в 18:27

Жертвите и ранените от катастрофата край Видин са от "Столипиново" (обновена)

Четирима са загинали и няколко други са ранени при тежка катастрофа край Видин.  Там  ТИР и бус са се ударили на главен път Е79, на разклона  за гр. Дунавци.    Освен четиримата загинали, има и седем други ранени, двама от които са в тежко състояние.  Жертвите са на възраст между 30 и 40 години.  В момента на катастрофата в..

обновено на 16.02.25 в 15:06

Дионисиево шествие предшества откриването на "Винария - 2025"

Въпреки дъждовното време, десетки пловдивчани се включиха в Дионисиевото шествие, организирано от Пловдивския панаир по повод 32-ото издание на ВИНАРИЯ 2025.   Кукери от селата Климент, Иван Вазово и Столетово, гайдари от ансамбъл „Еподай“ и състав от пловдивския фолклорен ансамбъл „Тракия“ дефилираха по Главната улица на Пловдив.  Атракцията..

публикувано на 16.02.25 в 14:40

Поход - поклонение в памет на Левски в Асеновград

Традиционният поход поклонение в памет на Васил Левски, организиран от община Асеновград, ще се състои днес до манастира „Св. Петка“.  Събитието се провежда ежегодно в неделята преди 19 февруари, когато отбелязваме годишнината от гибелта на Апостола. В 12.00 ч. в манастира асеновградски свещници ще отслужат панихида в памет на Левски...

обновено на 16.02.25 в 10:11