Иновативната идея на Димо Иванов беше оценена с най-много точки от журито и получи първата награда от 7000 лева от заместник-кмета Георги Титюков.
„Благодаря на Община Пловдив за възможността да участваме в този конкурс, както и на Търговската гимназия за доброто обучение, което получихме за управление на бизнес“, заяви развълнувано победителят.
Ако начинанието ни е успешно, ще разширим производството за освен за чаши и лъжици, и за всички производни, които се правят от пластмаса, заяви в разговор за проектите, идеите и за това, какво се крие зад тях, 24-годишният победител.
Той подчерта, че наградата е споделена с неговия партньор Станислав Стоянов, без когото проектът не би станал реалност.
Това, което наклони везните бе, че искахме да създадем нещо, което не само че създава добавена стойност, но и не вреди на околната среда. Направихме прецизни изчисления и най-големият ни кос е директива на ЕС, забраняваща употребата на пластмасови изделия, която влиза в сила от 2020 г.
Идеята е да се създаде продукт, много подобен на пластмасата, но много бързо разградим, когато е изхвърлен в околната среда. Главната суровина е картофено нишесте, което в комбинация с глицерол, когато премине термична обработка, създава нещо като пластмаса, която се разгражда.
Второто място и 4000 лева спечели Марчела Апостолова, чийто проект е за интерактивни тениски с мобилно приложение за добавена реалност. Върху тениските ще има отпечатани авторски модели на забележителности на града. В самата щампа има маркери, които при сканиране на тениската на телефона ще се появи триизмерен модел на съответната забележителност с текст на английски, български и френски език.
Двете трети места спечелиха проектите за мобилна автомивка във всяка точка на града, където се намира самият автомобил, и за създаване на споделено пространство за учене.
За благодарност за организацията на конкурса за десета поредна година от името на всички участници беше връчен специален плакет за принос и за насърчаването на младите хора в град Пловдив на заместник-кмета Георги Титюков.
Специалната награда от 500 лева на ротари клуб „Пловдив Филипопол“ получи Гергана Кирева за създаване на художествено ателие „Арт релакс“ .
Количеството и качеството на храната са важен фактор за дългия и качествен живот. По нашите географски ширини битува схващането, че който преяжда, живее доста добре. И когато някой се вземе в ръце и отслабне здравословно едни 15 - 20 килограма, всички в обкръжението му започват да го питат дали не е болен от рак или не му се е случило нещо ужасно ...
От 1 февруари ще заработи новото общинско предприятие "Зоологическа градина - Пловдив", съобщи в интервю за програма "Ден след ден" зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Предложението на общинската управа ще бъде внесено за обсъждане на януарската сесия. "Ще кандидатстваме пред програма „Околна среда“ за средства за зоологически..
Преговорите за правителство са възобновени. ГЕРБ обаче продължава преговорите за кабинет само с БСП и ИТН. Разговори с "Демократична България" ще се водят, само ако те подкрепят кандидатурата на Росен Желязков за премиер. За политическите интриги и отражението им върху обществото е интервюто на Антоанета Петричанска с Андрей Велчев, политолог и..
Българските домакинства няма да издържат на ръст на тока още веднъж през годината след това, което ни посрещна от януари, категорична е доц. Теодора Пенева от Института за икономически изследвания при БАН, специалист по енергийна бедност. Българинът няма възможност да търпи и ще излезе на протест, както това стана през 2013 година, прогнозира..
В програма "Точно днес" разговор с Вихра Ерамян , директор на Езикова гимназия "Иван Вазов " - Пловдив, за втория СТЕМ център, който ще изградят в училището през тази година. Обществената поръчка вече е обявена на стойност малко над 220 000 лева, за какво ще се ползва новата придобивка разказваме в програмата. Общата стойност на проекта ще бъде..