"Не можем да си заровим главата в пясъка и да кажем, че темите, които прераснаха в скандали през последната седмица, са възникали преди две", кометира апартамент-гейт за предаването Ден след ден на Радио Пловдив преподавателят по масови комуникации в НБУ проф. Д-р Росен Стоянов. Според него „неофициално кампанията започна от декември миналата година“ и подчерта, че явно много се залага на евроизборите, на изборите за главен прокурор и на сигурните местни избори в края на годината.
Професорът е категоричен, че фалшиви новини и дезинформация съществуват, но акцентира върху смисъла от отдаването на такова голямо значение сега на въздействието й. „Въпросът е дали е нарочна, от партийни щабове и специалисти по комуникация или се използва удобното яхване на вълната и праграматичните политици да извадят дивиденти от това. Но такъв тип въздействие може да получи ефект само в кризисна ситуация, когато предпочитаме да не разсъждаваме върху определени процеси или при лиспа на образователен ценз“, обясни Стоянов.
Той заостри вниманието върху това, че темата е всекидневна и близка до българина. „Ако един апартамент може да бутне някого от власт у нас, в Белгия или друга държава не може да стане“, подчерта професорът. „Българинът дълбоко носи в ценностната си система жилището като дълбоко важно да се почувства реализиран“, припомни той и посочи дисбаланса в това, че по статистика сме сред най-бедните страни в Европа, а в същото време българинът притежава най-много жилища на глава от населението.
Предстоят много подобни нформации, прогнозира професорът. Според него в един момент ще се създаде "каламбур от събития", ще загубим заедно кое е начало и кое края, разпрострирайки се в лични коментари, ще загубим представа кое е черно и бяло. „Резултатът е апатичност“, без да е се е случил дебатът по въпросите какво може да направи един евродепутат за всеки от нас и за децата ни.
Като противодействие на фалшивите новини преподавателят по масови комуникации е категоричен, че тотален приоритет трябва да станат „ограмотяването, постоянната инвестиция в образование и изискването за ресурсно обезпечаване на държавно ниво“.
Проф. Росен Стоянов участва в дебат на тема „Могат ли фалшивите новини да застрашат евроизборите?", организиран в ПУ „Паисий Хилендарски“ от българското училище за политика "Димитър Паница".
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..