Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обновена е експозиция "Икони" в Стария град

5
Снимка: Галя Митева, Радио Пловдив

Експозиция "Икони" към  ГХГ-Пловдив в Стария град е с нова подредба и интериор на залата.  

Автор на новия експозиционен план е чл.- кор. на БАН проф. Иванка Гергова доктор на изкуствознанието от Института за изследване на изкуството към БАН. Тя е променила хронологогичния обхват  и експонирането на произведения от ХVI до края на  ХIХ век. 

Иконом Петър Хубенов  от църквата "Св.Св. Константин и Елена "присъства на откриването като представител на Пловдивска митрополия и от името на Пловдивския митрополит Николай поздрави събитието. Тези икони са рисувани с вяра, били са в храмовете, и са като Евангелието в картини. Да запазим този дух и когато ги гледаме като изкуство в експозицията.

Само една една група малки икони е от Несебър, всички останали са от диоцеза на Пловдивска митрополия. 

Най-старата икона, датирана от ХVI век, е на Св. Георги на трон, подписана от йеромонах Пахомий, която може да се нарече шедьовър, казва проф.  Гергова.  

В центъра на експозицията е  комплектът царски икони от църквата "Св. Св. Константин и Елена". До тях от двете страни са изложени икони от ХVII в. - царски двери от Горни Воден, икони от Ракитово от периода на ислямизация на района. 

В иконната сбирка са творби на Захарий Зограф, Христо Димитров, Станислав Доспевски,  представители на самоковската школа от Доспейската фамилия - едни от най-търсените зографи на Балканите, както и на големия майстор Никола Одринчанин. Включени си икони и от тревненската школа и зографи от различен произход.

Във витрини са представени т. н. домашни икони на светци, които са най-почитани в българските домове.

От поклонническите пътувания с най-стара датироква е йерусалимия от 1815г. 

Надписите на иконите са не само на гръцки, но и на български език.

Градската художествена галерия - Пловдив разполага с богат фонд от икони, иконостасни фрагменти и образци на църковна графика. Към нейния фонд се прибавят предмети, собственост на Пловдивската митрополия, която ги е предоставила за съхранение и представяне в експозицията.  

Експозиция „Икони“ се намира в сграда, специално проектирана за иконна галерия от арх. Никола Мушанов и колектив, на ул. „Съборна“ №22 в Стария град, в единен комплекс с църквата „Св. Св. Константин и Елена“.

Освен иконната подредба изцяло е обновен и интериорът на залата. Променени са цветът на стените, системата на окачване на експонатите. В предверието е разположен богато илюстриран информационен раздел, съдържащ четири основни теми: „Християнският Пловдив“, „Църковно изкуство в Пловдив и Пловдивско“, „Икона“ и „Иконостас“.

В звуковия файл е репортаж от откриването на обновената експозиция "Икони" с участието на  иконом Петър Хубенов и проф.д-р Иванка Гергова. 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Звезди на българската музика с "Концерти с кауза" в Пловдив

Национално турне „Концерти с кауза“ 2024: Звезди на българската поп и рок музика  излизат на сцената в Комплекс „С.И.Л.А.“  Името на концерта е избрано специално, тъй като подкрепя две каузи с изключителна важност за България. Първата е свързана с информационната кампания в подкрепа на хора с репродуктивни проблеми под надслов „Да сверим..

публикувано на 20.11.24 в 05:48

Изложба „Книгата – от камъка до пиксела II“ гостува на 3 места в Пловдив

Интерактивна изложба „Книгата – от камъка до пиксела II“ представя Фондация ПРОЛИБРИС на три знакови места в Пловдив в рамките на три поредни дни.  Пловдивчани имат възможността да се запознаят с интересни факти, свързани с развитието на изкуството на книгата през различните исторически периоди.  Ще бъдат показани уникални модели, образци и..

публикувано на 20.11.24 в 05:45

Преге - предаване за света на книгите, 16 - 22 ноември

В предаването за книги на Радио Пловдив на 16.11. 2024 бяха представени следните заглавия БНР подкасти · Преге - 16 ноември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ О. Хенри. Най-хубавите разкази на  О. Хенри.  240 стр., ок. 4А Пергамент Прес, 2024. Херман Хесе. Сидхарта. 6-то изд., 176 стр., тв. к. ок. 5А, Фама +, 2024...

обновено на 19.11.24 в 10:06

Проф. Боян Биолчев представя новата си книга в Пловдив

Среща разговор с проф. Боян Биолчев  и представяне на книгата "Сценарият като литература или обратното" ще се състои в Литературен салон "Spirt & spirit" в "Петното на Роршах". Книгата съдържа текстоветев "Чума", "Холтер 87", "Похищението", "Краят на света", а модератор е Александър Секулов. Проф. Биолчев  е преводач, сценарист..

публикувано на 19.11.24 в 06:59