На 6 април Православната църква отбелязва успението на Свети Методий Славянобългарски, по-голям брат на Константин Философ – Свети Кирил.
Свети Методий е роден около 815 г. в Солун, умира на 6 април 885 г. във Велика Моравия, на територията на днешна Чехия. Канонизиран е от християнската църква за светец.
В ранната си младост Методий избира военното поприще и десет години управлява една славянска област, подвластна на византийския император. Той обаче почувствал Божието призвание, отказал се от високото си положение и постъпил в манастира, намиращ се в планината Олимп - Мала Азия.
По-късно при него идва и по-малкият му брат Константин. Оттогава те не са се разделяли до смъртта си и заедно извършили великото и забележително дело – създаване на славянската писменост и на християнската просвета всред славяните.
В Моравия светите братя заедно учели народа на християнската вяра с достъпен славянски език и това продължило до смъртта на Св. Кирил в Рим.
Поради коварните замисли на немското духовенство свети Методий не могъл да се върне в Моравия, а останал в съседната Панония, чийто княз Коцел го върнал обратно при папа Адриан ІІ с молба да го ръкоположи за епископ.
Така свети Методий от обикновен мисионер станал архиепископ на Панония и Моравия и се подчинявал направо на римския първосветител. Но клеветите продължавали: ту го обвинявали пред местния княз, че открито изобличавал неговия нечист живот; ту на римския папа внушавали, че Методий иска да откъсне от неговия диоцез Моравия и Панония; ту в Цариград изпращали съобщения, че епископът много се приспособил към римския папа...
Вече в преклонна възраст Методий трябвало навсякъде лично да се явява и да изобличава нанасяните му клевети.
Най-накрая враговете му успели да го хвърлят в затвора за две и половина години, откъдето бил освободен само поради строгата заповед на папа Йоан VІІІ.
През цялото това време Свети Методий продължавал своето дело на славянски равноапостол, като проповядвал словото на божествената истина и като превеждал от гръцки на славянски език свещените книги. Той оставил като скъпоценно наследство превода на всички канонически книги на Свещеното писание и превода на църковноправния сборник Номоканон.
Свети Методий Славянобългарски починал на 6 април 885 г. и бил погребан във Велеград и – според житието му – "лежи във великата моравска църква, от лявата страна, в стената зад олтара на света Богородица". Древната му служба се запазила в ръкописи от ХІІІ век.
Св. Методий се чества и на 11 май заeдно със Св. Кирил.
На 6 април имен ден празнуват всички мъже, носещи славянското име Страхил, което означава пазител и повелител на мира. То е производно на Страшил и означава още "страхопочитание, уважение към себе си".
Вярва се, че хората, които се наричат така, са силни и храбри.
Заради напредването на ремонта на Бетонния мост над бул. „Христо Ботев“ се повишава опасността от падане на мазилка и други строителни материали, предупредиха от ОП „Организация и контрол на транспорта“. Затова от днес до 20 декември се забранява преминаването на пешеходци и паркирането на автомобили по бул. „Христо Ботев“ под мостовото съоръжение...
И кметът на община "Родопи" Павел Михайлов обяви 3 януари 2025 г. за неучебен ден. Децата и учениците ще се върнат в детските градини и учебните заведения на 6 януари. "По този начин ще се съобразим и със семействата, които пътуват за празниците, както и с тези, които планират да бъдат по-дълго време с близките си.", посочи кметът Михайлов.
С близо 50 процента са нараснали случаите на домашно насилие в Пловдивска област спрямо миналата година – сочат данните на полицията. Тревожната статистика разкри комисар Красимир Аргиров, началник на „Охранителна полиция“ в регионалната дирекция на МВР. За първите 6 месеца на тази година са образувани 119 досъдебни производства за домашно..
Собственици на овце във Велинград са категорични, че няма да допуснат умъртвяването на 1700 елитни овце на колегата им Димитър Илиев. За огнище на чума в региона съобщиха от Агенцията за безопасност на храните, след взета проба. Животновъдите твърдят, че животните са здрави и настояват за повторни проби в лицензирани лаборатории. Според..
Календарът на Община Смолян за 2025 г. ще се продава в подкрепа на 13-годишния Божидар, който е с редкия синдром, наречен Корнелия де Ланге. От това заболяване страда едно на 10 000 деца. Заболяването засяга развитието на двигателните функции, психиката и интелекта на Божидар. Детето трудно покачва тегло, поради проблем с гастро-хранопроводния приток...