Скандалът Апартаментгейт започна да затихва още преди извънредния Консултативен съвет за национална сигурност и през следващите дни той ще бъде затрупан от следващи скандали.
Това заяви пред Радио Пловдив политологът Антоний Гълъбов и подчерта, че е важно да се разбере логиката на тези скандали. Според него целта е общественото внимание бързо да бъде пренасочено в друга посока и така да се загуби.
Гълъбов припомни доминиращата представа в българското общество за властта като начин за лично облагодетелстване и за материални придобивки с нечестни средства. Затова, според него, подобни скандали не могат да задържат дълго общественото внимание и да определят в краткосрочен период политическата ситуация в страната.
Скандалът Апартаментгейт има много нива, но базисното равнище е отношението към властта в България, обясни политологът.
В България властта не се възприема като дълг, не се възприема като работа за други. В масовия случай властта се възприема като инструмент за лично облагодетелстване и тази нагласа е много по - широка от партийните граници, заяви Гълъбов.
Той обърна внимание, че при скандала Апартаментгейт акцентът е върху фирмата, а не върху политиците.
Зад привидната пелена от проливен дъжд има ясни очертания, които показват, че скандалът не е междуличностен, а междугрупов, коментира Антоний Гълъбов.
Той отбеляза, че Консултативният съвет за национална сигурност е посъживил темата, но не е доказал корупция. А обществената присъда по Апартаментгейт се е чула преди да се е чуло каквото и да е обвинение.
Гълъбов припомни, че почти 20 години се занимава с изследване на корупцията и може да каже, че ние сме се отказали от възможността да изработим ефективна координация между съществуващите институции, да създадем информационна обвързаност и качество на разследване на корупцията, затова се е наложило създаването на самостоятелен орган за борба с корупцията.
Антикорупционната комисия е колективен орган и преди въпроса за председателя стоят множество други въпроси за мястото и работата на този орган, убеден е Гълъбов. Той смята, че проблемът с корупцията у нас не е в личностите, а в институционалната среда, в капацитета на институциите да разпознават корупционния риск и да реагират на него.
Обикновено нещо, което не може да издържи в съда, се изпраща в медиите, припомни още политологът.
По повод предстоящите евроизбори Гълъбов отбеляза, че политическите партии предпочитат да бягат от европейската тема, чувстват се неуютно в хоризонта на европейските избори и това ще продължи да оказва натиск върху всекидневната политика.
Част от отговорността на политиците е в това да превърнат гражданите в избиратели. С други думи да им представят залозите на един избор, да им позволят да се ориентират и да заемат своя позиция в изборния процес.
Засега не виждаме тази отговорност да се носи от политиците и това създава усещането за двойна перспектива, за размиване на истинските теми и подмяната им с нещо друго.
Цялото интервю на Екатерина Костова в Антоний Гълъбов е в звуковия файл.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..