Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Раздаването на пари от МЗ за заплати води до катастрофа

| обновено на 15.04.19 в 15:02


Днес следобед ще се проведе тристранна среща между министър Кирил Ананиев, протестиращите медицински сестри и ръководството на БЛС. В края на миналата седмица правителството отпусна 50 милиона лева за увеличение на заплатите на медицинските сестри на 950 лева, но те останаха недоволни и подготвят нови протести. БЛС пък заяви, че в пазарна среда кабинетът не може да увеличава заплатите в търговските дружества.

Според председателя на съсловната организация д-р Иван Маджаров емоциите трябва да спрат, въпреки правото на  протест, и разумно да се помисли дали раздаването на пари няма да доведе до нова по- голяма катастрофа в здравеопазването. 

Раздаването на пари от МЗ към болниците, които са търговски дружества е неприемливо, питам какво правим с медицинските сестри в детски градини, училища, ДКЦ-та и при общопрактикуващи лекари. И сега има лекари и мед. сестри, които получават високи възнаграждения. Ниските заплати са там, където лечебните заведения нямат достатъчно медицинска дейност.

Маджаров предупреди, че ако се увеличат заплатите на сестрите,  трябва да се намерят средства и за пропорционално увеличение на лекарите и на другите категории, защото в противен случай се залага бомба, която застрашава самото здравеопазване. 

От 20 години здравната система работи на здравно - осигурителна основа, което означава, че единственият начин за издръжка е по брой пациенти и клинични пътеки. Изходът е в повишението на клиничните пътеки. Така ще се даде глътка въздух и на закъсалите лечебни заведения, които през годините поемат по- скъпи МРЗ, ток, консумативи и др. В бюджета на Касата има достатъчно финансов ресурс, за да се прегледат отново стойностите на клиничните пътеки.

Председателят на БЛС предлага болниците, които са единствени за даден регион, да излязат от системата на здравно – осигуряване и да се финансират по друг начин. Раздаването на пари на лечебни заведения, които са в конкурентна среда и които са работещи е неудачно.

Не сме против увеличението на заплатите, но и в момента има добре платени лекари и медицински сестри, които получават по по 2 000 лева.  В малките места сестрите получават 600 лева, а лекарите 700 – 800 лева. В това число влизат общинските и областни болници. Какво ще стане, ако сестрите получат 950 лева? Колежките, които протестират трябва да осъзнаят какви пари са необходими за увеличаването. Не сме в модела, в който правителството одобрява увеличението на заплатите на всички.

Според БЛС, ако се увеличават заплатите само на една гилдия, ще последват протести на другите, които не са получили увеличение.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04
Станислав Балабанов,ИТН

Историческият компромис за правителство е много тежък

Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза.   Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..

публикувано на 17.01.25 в 10:39