Почитателите на изобразителното изкуство ще видят експресивни пейзажи, голи тела и натюрморти, пресъздаващи последните творчески търсения на художничката. В творбите на Ели Станчева са пресъздадени нови реалности и нови приказни светове, вдъхновени от природата и въображението на автора.
„За да реализираш една изложба, трябва да имаш концепция, ясна визия и общ поглед върху произведенията, които искаш да направиш. За мен една самостоятелна изложба не е механичен сбор от творби. Винаги обмислям експозициите си предварително. В процеса на работа първоначалната идея търпи промени, но това е част от магията на творческия процес. В картините си търся контрасти, съпоставям светло и тъмно, топло и студено. Чрез симбиозата между форми и цветове постигам движение и експресивност. Опитвам се да пресъздам вятъра, поклащането на тревата, плавната смяна на деня с нощта.” – споделя авторката.
Опирайки се на дългогодишното си лично и творческо приятелство с Ели Станчева, професор Десислава Минчева анализира много точно настоящата изложба: „В последните си творби художничката достига до един синтез и една експресия, които са белег на овладяна емоционалност, но и сила, присъщи на голям професионалист. Изключително интересни са пейзажите и композициите й, направени сякаш на един дъх. Сложни и богати като живопис, захранени с истинността на действително съществуващи места, но обобщени и знакови, тези платна изненадват със сгъстената си енергия и с лаконичния си, но чувствителен изказ. Картините й не са демонстрация на пластическо и колоритно майсторство, а откровение. Контрастни тоналности, резки светлини, едра и плътна мазка, мощен заряд и чистота на намерението и изразяването характеризират като цяло нейното творчество. Даже в най-лиричните си платна тя залага на категоричност и опростена форма. Никъде в произведенията й няма и следа от преднамереност, умозрителност и претенциозност. Ели Станчева е художник, който знае какво иска и може, но е и твърде критична към себе си, което я прави изключение от правилото. И този дух, в съчетание с интелекта и таланта й, я извежда до онези свободни територии, до които малцина художници могат да достигнат”
Ели Станчева e родена през 1956 г. в Пловдив. Завършила е специалност „Живопис” в НХА, София през 1981 г. Член е на СБХ и Дружество на пловдивските художници. В творческата си биография има 24 самостоятелни изложби и множество участия в общи експозиции в Пловдив, страната и в чужбина. Куратор е на проект за Национални есенни изложби, изложбата „15х5” и живописен пленер в с. Гела.Ели Станчева е преподавател в Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов”, Пловдив.
Интервю с Ели Станчева можете да чуете в звуковия файл.
Галерия „Възраждане“ представя изложбата „Послание за небесност“ на Росен Кръстев. Сюрреализмът и наивът някак органично се сливат и организират един идеалистично настроен фигуратив. Темата е възторгът - от живота, красотата, липсата на злото и сливането на небесното и земното , казва галеристката Красимира Алексиева. Росен Кръстев е завършил..
„Национална служба за охрана. Спомени на Генерала“ е книга, която излезе наскоро и която бе повод нейният автор да бъде гост в предаването Клуб "Неделя". Тя е дело на най-дълго заемалия ръководния пост в НСО – генерал Димитър Владимиров. В продължение на 12 години и половина, между 1992 и 2004-та, той работи с трима български президенти: Желю..
В програма "Точно днес" разказваме за благотворителния концерт, който предстои в Пазарджик. Той се прави за втора година по идея на фондация Род. Концертът ще се проведе на 8 декември, от 14:30 часа в спортна зала "Васил Левски". Мотото на инициативата е " Да откриеш семейство за Коледа 2024 ". Тя ще събере изпълнители за каузата, в помощ на деца и..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 3 . 11. 2023г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге - 23 ноември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ Антон П. Чехов. И тъй, шаранът се побърка. 160 стр., тв. к., ок. 4а, Кръг, 2024. Жозе Родригеш душ Сантуш. Тайната на Спиноза. 512 стр., ок. 5А,..
Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски. Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Българската православна църква го тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..