Предизборната кампания започна с апартаментгейт и оттук нататък напрежението достигна познати за предизборно време нива, заяви политологът Димитър Ганев от изследователски център ТРЕНД.
По думите му, двуполюсният модел, изграден около президентските избори през 2016 г. и удължен през живота на 44 НС, сега ще бъде наблюдаван в нова порция – ясно противопостяавяне на ГЕРБ и БСП, консолидиране и стягане на редиците.
Очакват се две паралелни стратегии , които ще се развиват през тази предизборна кампания. Първата на ГЕРБ е „ние сме тук, защото алтернативата е БСП“ . На БСП –„ гласувайте за нас, за да свалим ГЕРБ от власт“. Това ще ескалира до 26 май.
Ганев подчерта, че съюзът на ГЕРБ със СДС беше мотивиран от това СДС да не отиде в другото обединение – Демократична България, защото тогава тя щеше да излезе като автентичен и легитимен изразител на дясното обединение, каквото беше РБ. Това без СДС няма как да се получи.
ГЕРБ в партньорство със СДС така си гарантираха тила в дясно. Сега битката остава с основния опонент БСП. Така ГЕРБ показват, че са автентичният обединител на дясното пространство в България.
А другите партии, които са сключили коалиции с ГЕРБ или по-скоро ги подкрепят за изборите, не са формации, които ще има донесат реални гласове, но карат ГЕРБ да изглежда като обединител на дясното..
Това е стратегически ход от страна на Борисов, за да не позволи на други партии да взимат тази марка на дясното обединение.
СДС е легитимационен механизъм, бранд, който казва, „ старата традиционна градска позната десница е с нас“.
Когато става дума за листата на БСП, ситуацията е съвършено различна - вътрешен сблъсък, бламиране на Корнелия Нинова, която предложи листа с ясно евроскептично намигване. Т.е. Станишев го няма, а целта беше БСП да играе евродесидент. Присъствието на Станишев в листата обаче няма да даде същия облик на тази кампания. Вътрешната опозиция е консолидирана около Станишев. Тя ще иска да нанесе още един удар на Нинова. Вътрешната опозиция ще бъде консолидирана зад преференциалното състезание за Станишев.
Преференциално състезание ще има и при ГЕРБ. Листата им има ясен регионален елемент. Всяка една местна организация, опирайки се на чувството на местен шовинизъм, да има мотивиращ ефект.
Кандидатът на СДС също ще води кампания за преференциален кандидат, за да покаже, че има тежест.
Съмнявам се, че ако има преференциално състезание при СДС, те ще успеят да съберат 25 000 гласа зад Александър Йорданов. Ако БСП обаче работи здраво за Станишев, той има реален шанс да влезе в преференциално състезание и да измести тези, които са преди него.
Нямайте съмнение, ча казусът апартаментгейт е нанесъл имиджова щета на ГЕРБ. Въпросът е от какъв порядък ще е тя. Важно е дали тази сага ще продължи и в каква посока.
Не бих се ангажирал с прогноза за изхода от изборите, защото до тогава има още 40 дни и две ключови събития. Първото е посещението на папата и второто – решението дали голямата инвестиция на „Фолксваген“ ще бъде в България. А обявяването на подобна инвестиция в рамките на предизборната кампания би дало съвършено друг облик на динамиката за изхода от европейските избори.
Чуйте цялото интервю от звуковия файл:
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..