Светът помръкна, виждайки "Дамата от Париж" в пламъци и пепел. Експанзията на кадрите стопи за минути идеологическите противостояния, политическите антагонизми и заличи традиционните верски зависимости до степен Светът да осъзнае себе си като обща част от цивилизацията.
С въпросите, които провокира гибелта на световни паметници на културата и за заряда на общите усилия паметта на времето да бъде съхранена – проф. д-р Милена Георгиева от „Института за изследване на изкуствата“ при БАН.
Огромна загуба за цялата европейска култура и за човечеството нарече опожарената на Нотр Дам в Париж изкуствоведът проф. д-р Милена Георгиева.
Тя изрази надежда да паметникът да бъде възстановен в пълния си блясък и допусна, че при реконструкцията му е допусната грешка.
Дървеният покрив на катедралата е бил много стар и вероятно не са били отчетени някои подробности при реставрацията.
По снимки, по архитектурни скици и проекти унищожените елементи вероятно ще бъдат възстановени, но това ще бъде доста трудно за частта на хора, която беше дървена с интересни и оцветени релефи. Това ми се струва, че е една от големите загуби.
Да се надяваме, че уникалните стъклописи също ще бъдат възстановени, но някои от картините в църквата са трайно унищожени.
Проф. Георгиева подчерта още, че не иска да търси символика в съвпадението, че пожарът обхвана катедралата в първия ден от Страстната седмица, но заяви, че е редно да се замислим, дали не претоварихме планетата си с прекалено много неща, които не трябваше да се случват.
Нека да си спомним, когато страдаме за Парижката Света Богородица, че имаше и други паметници в различни места на планетата, които бяха разрушени и продължават да се рушат така, както и самата природа, с която се отнасяме по неморален начин.
Може би това е едно предупреждение към човечеството да пази миналото за бъдещите поколения, които също имат правото да му се насладят.
Нотр Дам е целият контекст на европейската цивилизация.
Чуйте цялото интервю от звуковия файл.
Увеличената с 16 милиона лева план- сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..
По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, ще откриете осемнадесет възрожденски къщи, които с широко отворени врати очакват шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“ Фестивалът ще се проведе на 22, 23 и 24 ноември. ФЕСТИВАЛНИ ЛОКАЦИИ И УЧАСТНИЦИ Участниците..
Новият заместник-кмет на Пловдив с ресор "Транспорт" Ерол Садъков е предложение на Сдружението „Браво, Пловдив“. Преди това Сдружението, което има петима общински съветници, свали доверието си от бившия заместник-кмет Савина Петкова, която също беше негов член. "Той е един от главните двигатели на сдружението ни. Той умее да мотивира хората,..
Доколко приложима е забраната за използване на смартфони от учениците по време на час и в междучасията. Възможна ли е реализацията на така нареченото " дигитално междучасие " в Пловдив. Отговорите идват от началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова и директорите на Основно училище "Алеко Константинов" и Националната..
От днес до 24 ноември се провежда Световната седмица на предприемачеството. В продължение на 17 години инициативата свързва и насърчава хора от цял свят да развиват своя потенциал и да допринасят за възраждането на предприемаческия дух и иновациите в своите общности. В България инициативата за включване в тази световна седмица е на..