Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искаме ли наши плодове и зеленчуци или ще внасяме?

В България е най-голяма диспропорцията при плащането на земеделските производители

| обновено на 22.04.19 в 16:43

Целенасочена ли е липсата на стратегии и политики в селското стопанство, както твърдят протестиращи от 13 браншови организации? Доказателство ли е намаляването с 300 % на площите с плодове и зеленчуци у нас само за последните три години? 

Кой допуска по магазините да няма български плодове и зеленчуци? Трябва ли да се „хоспитализира“ българското зеленчукопроизводство и да се купи оборудване за „реанимация“? 

В програма "Ден след ден" говорим с предсетателя на Националния съюз на градинарите Мариана Милтенова, която участва в днешния Консултативен съвет за плодове и зеленчуци - земеделското министерство го насрочи миналата седмица, след като се разбра, че фермерите отново излизат на протест.

Мариана Милтенова каза: Голяма част от производителите са обединени, но все още е рано да се каже дали има добри новини. Разговорът на съвета беше върху това - колко добре сме подпомогнати. Заместник-министър с наш ресор не решава нашите проблеми. Аз смятам, че тотално трябва да се промени политиката в сектора за плодове и зеленчуци. Промяната трябва да дойде от Министерския съвет. Касае се за това дали искаме наши плодове и зеленчуци на нашата трапеза, или искаме да внасяме такива от Европа и други страни.

За исканата среща с премиера Бойко Борисов, Милтенова каза: В старите страни членки подпомагането е на стопанство, и ние в България сме приели система, в която се плаща еднакво - и за зърно, и за плодове и зеленчуци. Настояваме за смесено плащане и при нас, както е в старите 17 стари страни-членки на ЕС. В новия програмен период след 2020 година се касае за същите плащания, както и до днес, нещо с което не сме съгласни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ден на отворените врати за децата на КЦМ

За втора поредна година Холдинг КЦМ 2000 организира Ден на отворените врати за децата на голямата фамилия. По думите на пиара Веселина Балтова, изборът на дата не е случаен. Точно преди десет години на днешния 15 юли 2014г. в Новия оловен завод на КЦМ е получен първият разтопен метал. Това е и кулминацията на уникалния проект за Технологично..

публикувано на 15.07.24 в 17:18

Забавянето на втория мандат е иновативно и смислено решение

Сложната политическа ситуация изисква сложни иновативни решения и отлагането на връчването на втория мандат, което поискаха от ПП- ДБ от президента, е разбираемо. Поради това, че те неочаквано се оказа втори сега имат време да преценят какво искат и какви ще политиките им в новата ситуация, коментира докторът по социология Венелин Стойчев. Такова..

публикувано на 15.07.24 в 12:11

4-ти ден в битка срещу огнената стихия в Калояново и Хисаря

Пожарът между Калояново и Хисаря е овладян и нощта е преминала спокойно.   Заради тлеещите огнища и очакваните високи температури обаче на мястото остават екипи на пожарната, служители на Горското стопанство, военнослужещи и доброволци.  През нощта в района на селата Иван Вазово и Михилци са разположени няколко екипа на..

обновено на 15.07.24 в 11:17

Община Пазарджик се сдоби с още дългове

Община Пазарджик е получила иск за 5 млн. 780 хил. лева от Арбитражен съд заради неплатени фактури към оператора за депониране на отпадъци за времето от юли до ноември 2023 година. Това съобщи на извънредна пресконференция кметът на Пазарджик Петър Куленски.  Той обясни, че претендираната неустойка за просрочие е по анекс към договор от..

публикувано на 12.07.24 в 15:10

Сим Алексиев в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“  ни гостува  галеристът и съсобственик на галерия „Възраждане“ Сим Алексиев.  Роден е в София, но със семейството си идва да живее в Пловдив  още в ранна детска възраст.  Сим Алексиев пише и поезия. Неговата дебютна книга „Градът -  градя и руша“ излезе през 2006 г., но с писане се занимава от 10..

обновено на 12.07.24 в 14:51