Целенасочена ли е липсата на стратегии и политики в селското стопанство, както твърдят протестиращи от 13 браншови организации? Доказателство ли е намаляването с 300 % на площите с плодове и зеленчуци у нас само за последните три години?
Кой допуска по магазините да няма български плодове и зеленчуци? Трябва ли да се „хоспитализира“ българското зеленчукопроизводство и да се купи оборудване за „реанимация“?
В програма "Ден след ден" говорим с предсетателя на Националния съюз на градинарите Мариана Милтенова, която участва в днешния Консултативен съвет за плодове и зеленчуци - земеделското министерство го насрочи миналата седмица, след като се разбра, че фермерите отново излизат на протест.
Мариана Милтенова каза: Голяма част от производителите са обединени, но все още е рано да се каже дали има добри новини. Разговорът на съвета беше върху това - колко добре сме подпомогнати. Заместник-министър с наш ресор не решава нашите проблеми. Аз смятам, че тотално трябва да се промени политиката в сектора за плодове и зеленчуци. Промяната трябва да дойде от Министерския съвет. Касае се за това дали искаме наши плодове и зеленчуци на нашата трапеза, или искаме да внасяме такива от Европа и други страни.
За исканата среща с премиера Бойко Борисов, Милтенова каза: В старите страни членки подпомагането е на стопанство, и ние в България сме приели система, в която се плаща еднакво - и за зърно, и за плодове и зеленчуци. Настояваме за смесено плащане и при нас, както е в старите 17 стари страни-членки на ЕС. В новия програмен период след 2020 година се касае за същите плащания, както и до днес, нещо с което не сме съгласни.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..