22 април е Денят на Земята. Всяка година организацията Международна мрежа за Деня на Земята се фокусира върху актуална тема, свързана с опазването на планетата. Мотото на кампанията тази година е „Да защитим изчезващите видове“.
Консултантът по обществено развитие Боян Рашев смята, че мисията не е невъзможна, особено ако всички хора осъзнаят това.
Ежедневният избор на хората ще гарантира подобряването на въздуха – да не караме скапана кола и да не се топлим на дърва и въглища, ако можем да си го позволим.
Според него в екологията има много интереси и смислените тези се изкривяват политически. До преди 5-6 години дизеловите автомобили се подкрепяха, защото имат по- ниски въглеродни емисии. Сега махалото стигна до другата крайност, а това е безумие. Това, което прави Европа е самоубийствено за големите автомобилни компании.
Човечеството е преживяло страшно много предсказания за края, казва още Рашев и определя подобни хипотези като "малко глупави". Истината е, че Земята има страшно много ресурси, човечеството ги използва все повече, но също така все повече успява да намира и да създава. Колкото повече хора има в момента, толкова по- добра е ресурсната обезпеченост. От друга страна качеството на околната среда се подобрява, въздухът става все по- чист, особено в сравнение с 80-те години, но тогава не сме му обръщали внимание.
Мнението на експерта е, че за климата не може да бъде постигнато единство, защото при наличната енергийна система икономическият ръст е функция на въглеродните емисии. Чистотата на въздуха и въглеродните емисии нямат абсолютно нищо общо. Въглеродните емисии са високи там, където имаме чиста околна среда, т.е. в богатите държави. Да дишаш чист въздух и да пиеш чиста вода е възможно в богатите страни. Със споразумението за климата Европа се самоубива, защото се ограничава едностранно.
Боян Рашев е убеден, че опазването на околната среда не означава намаление на въглеродните емисии. Планетата няма предизвикателства, хората имат предизвикателства за чиста околна среда. Чистата околна среда е луксозна стока и не е за всеки.
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..
Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза. Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..
Възрастната жена и синът й вече са настанени в приюта за бездомни хора и получават грижите на социалните работници – съобщи в интервю за Радио Пловдив директорът на „Социална политика“ в община Пловдив Веселина Ботева. Тя обяви този казус за разрешен от службите. Общината разполага с 25 места в приюта и с още 26 места в Центъра..