В „Артист на седмицата“ ви срещаме с пианистката Кристина Маринова.
„Сцената ми дава възможност да се докосна до една много широка амплитуда от хора, които са много различни от всичко, което ми е познато. И за това, тя ми дава едно от най-големите удовлетворения в живота. За мен музиката е най-универсалният език и диалогът , който се случва в камерната музика ми предоставя едно много силно космическо усещане! В живота сме заобиколени от поляризация, а в музиката има една любов, което носи много силно обединение, което пък ни дава възможност да се сбогуваме с различията и разделенията си. Независимо какво правя, аз винаги се завръщам към сцената, защото тя магически ме привлича!"
Родена и израстнала в Пловдив , където завършва и първата част от своето образование в СМУ „Добрин Петков“, в класа по пиано на изтъкнатата преподавателка Светлана Косева, Кристина Маринова продължава обучението и развитието си в Съединениете Американски Щати, защитавайки магистърска степен в едно от най-престижните учебни заведения за музика – Университетът в Мичиган, в Ан Арбър, където е приета с пълни стипендии. След дипломирането си, младата пианистка става професор в Университета в Литъл Рок, Арканзас, където преподава в продължение на десет години. Заедно с преподавателската си дейност, Кристина Маринова се развива и като диригент, корепетитор, ръководи хор и местната опера, основава и първият аутрич клас, избрана е за официален пианист за конкурсите на Метрополитън Опера. В този период основава и свой собствен музикален инстирут и оглавява Wildwood park, Литъл Рок, за изпълнителски изкуства. Работи като директор на няколко опери и участва в журирането на множество конкурси.
В момента живее и работи в Ню Йорк , а през месец юни ще бъде част от солистите на дебютното издание на Фестивала „Пловдивски Камерни Срещи“.
В развитието си и в своята практика, пианистката Кристина Маринова черпи от опита и вдъхновението на много големи имена от класическата сцена като Артур Грийн, Алан Смит, с който работи в периода, когато живее и твори в Лос Анджелис, Марго Гарет – дългогодишен преподавател в Джулиард Скул, Йовчо Крушев, с който работи при обучението си в Музикална Академия „Панчо Владигеров“ и много други, но също от първия си учител – Светлана Косева, за която казва, че поставя началото на професионализма и етикета на изпълнителското изкуство.
В разговора си с талантливата пианистка, се връщаме се назад във времето на спомените, които така или иначе бележат формирането на всеки творец. В този случай обаче, ще бъдат спомени в бъдеще време, заради очакването от срещата с любимата публика и колеги-приятели, на сцените на „Пловдивски Камерни Срещи“, през юни.
Какви са проектите, по които работи в момента, какво са вълненията по предсточщото завръщане на Пловдивска сцена, след двайсет години, чуйте от разговора ни в прикаченото аудио.
В „Артист на седмицата“ ви срещаме с пианистката Кристина Маринова.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..
Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ . Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа. Ще бъде направена видеовръзка с български..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..
На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..