Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Моята любима дума е страст, защото тя определя живота ни

| обновено на 29.04.19 в 11:25

Един от най-талантливите български писатели е наш събеседник на празника. В програма "Точно днес" говорим с Галин Никифоров, автор на седем романа, като най-известните сред тях са „Фотографът”, „Лисицата” и „Тяло под роклята”, получили многобройни номинации за най-реномираните литературни награди. 

Романът му „Лятото на неудачниците” спечели наградата „Роман на годината”, а „Къщата на Клоуните” – наградата „Елиас Канети”.

Галин Никифоров каза, че за него Великден и Коледа са най-хубавите празници в годината, защото семействата са заедно. 

Тогава обменяме болки, грижи, проблеми и говорим за радостите, които са ни постигнали. Заедно да успокоим темпото и да осмислим всичко около себе си, каза Никифоров. Той допълни: Празник е когато се събереш със семейството си. Аз мисля, че всеки човек трябва да се опита да осмисли живота си, изобщо че сме на този свят. И да бъдем по-отговорни към остатъка от живота си. Тези празници са добър повод човек да се спре, да се обърне назад и да прецени какво е спечелил, и какво е загубил, и да се опита да става по-добър.

За Пловдив той каза, че много харесва града и всички го харесват. За последно бях в Пловдив преди три седмици за среща с випуска. Никифоров  е учил пет години в УХТ, тогава ВИХВП, и има най-прекрасни спомени за времето от 1988 до 1993 година. 

"Тяло под роклята" и второто издание на "Лисицата" ще бъдат представени в Пловдив скоро, обеща писателят. По думите му той не използва социалните мрежи, защото е много отдаден в концентрация и изолиран в процеса на писане.

Чух по радиото история за безсмъртието и написах по-късно един от романите ми. Трудих се близо 4 години по "Лисицата", сега излезе ново „прецизирано” издание от "Сиела", много съм доволен и от корицата на Дамян Дамянов, допълни Никифоров. Той издаде, че от шест месеца работи по следващата си книга. В романа главен герой ще бъде мъж на средна възраст, който попада в особена социална ситуация и реагира по различен начин от общоприетото.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Покажи ми Луната" и "Ексорсизмът" в кино "Орфей"

Две прожекции включва днешната програма от фестивала "Филмови нощи във Филипополис". В Лятно кино "Орфей" от 21.10 ч. ще бъде показана лентата "Покажи ми Луната" . Тя представя вълнуващо пътешествие на фона на историческото кацане на НАСА на Луната с мисията на „Аполо 11“. С участието на колоритното дуо Скарлет Йохансон и Чанинг Тейтъм..

публикувано на 13.07.24 в 09:24

Христо Нанев за новата си книга в "Срещи" тази събота

Какво е Атлантида, загадка, реалност...  Защо повече от 2000 години я търсят? Какви са били аталантите?  Разказва Христо Нанев, чиято втора книга за Атлантида скоро ще е на книжния пазар.  Бъдете с радио Пловдив и предаването "Срещи" в събота, след новините в 9 часа.

обновено на 13.07.24 в 08:13

"Централна емисия" - новата стихосбирка на Йорданка Белева

„Централна емисия“ се казва новата стихосбирка на Йорданка Белева , с която авторката отново се завръща към поезията.  Изданието е с печата на „Жанет 45“, а художественото оформление е на Иво Рафаилов. Според поета Йордан Велчев това е една книга, в която смъртта и отсъствията не отнемат, а добавят в живота ни.

публикувано на 12.07.24 в 08:31

Премиера на "Ромео и Жулиета" на Античния театър

Премиера на балета „ Ромео и Жулиета “ от Прокофиев представят Балетът и Оркестърът на Опера Пловдив  в програмата на OPERA OPEN на Античния театър в Пловдив. Постановката е на изтъкнатия световен хореограф  Валентина Турку – ръководител на Балета на театър Марибор, Словения. Тя е автор на хореографията на над 130 балета, оперни и..

публикувано на 12.07.24 в 07:27

Фрагмент от античен надпис откриха археолозите в Пловдив

При провеждане на археологическо наблюдение на строителни дейности в рамките на града, археолозите на РАМ - Пловдив откриха фрагмент от античен надпис.   Макар надписът да е само частично запазен, той допълва с нова и интересна информация историята на Пловдив.  Обектът е на ул. "Митрополит Панарет" 17, в близост до Понеделник пазара, където..

публикувано на 11.07.24 в 13:31