Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковният канон не се променя, променили са се хората

Изказването на митрополит Николай беше много коментирано и предизвика разнопосочни реакции, но трябва да осъзнаем, че то ангажира само пловдивския митрополит, коментира за Радио Пловдив философът, публицист и журналист Тони Николов, който е специализирал в Папския институт за Изтока.

Той посочи, че преди думите на дядо Николай е имало официално посрещане на папа Франциск в Светия Синод на БПЦ, където патриарх Неофит е изразил изключителна радост от тази визита.

Тони Николов добави, че освен реакцията на митрополит Николай, още двама български митрополити са коментирали папската визита, но в съвсем друга посока. В официалните си профили във фейсбук Русенският митрополит Наум каза, че е против всякакви виртуални демонизации и световни конспирации, които „наши братя“ искат да наложат. От своя страна Западноевропейският митрополит Антоний заявява, че посещението на папа Франциск е преминало съвсем нормално и не трябва да има никакъв страх.

Разбираемо обаче се обръща повече внимание на рязкото изказване на митрополит Николай, защото то разбива талвега на една по-балансирана официална реакция, каквато всъщност имаше, добави Тони Николов.

Той припомни, че разделението между двете църкви е още от 11 век. Затова остават и големите различия през вековете, макар че има различни опити за унии с Рим.

Историята на българския католицизъм все още не е написана, самите ние в България не знаем много за собствената си история и сънародници – много хора в страната едва сега разбраха за град Раковски и затова че там има такава голяма католическа общност.

Тони Николов заяви, че папа Франциск се е държал много по-български от мнозина българи, като е посочил наши световни приноси и емблеми в българската история каквито са Светите братя Кирил и Методий.

В Събитието за мир в София беше изпратено ясно послание към целия свят – именно да има мир, каза още Тони Николов.  Никой не иска да се прекрачват канони, но има неща които могат да се направят – примерно да имаме присъствие на подобни събития. Макар че на площада в София имаше православни деца и български политици, които също са православни. 

Присъствието е важно. В миналото е имало такива знаци и жестове. Самият покоен вече пловдивски митрополит Арсений е присъствал на обща молитва в Асизи. Тоест не са се променили каноните, хората са се променили, каза в заключение Тони Николов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54