Той посочи, че преди думите на дядо Николай е имало официално посрещане на папа Франциск в Светия Синод на БПЦ, където патриарх Неофит е изразил изключителна радост от тази визита.
Тони Николов добави, че освен реакцията на митрополит Николай, още двама български митрополити са коментирали папската визита, но в съвсем друга посока. В официалните си профили във фейсбук Русенският митрополит Наум каза, че е против всякакви виртуални демонизации и световни конспирации, които „наши братя“ искат да наложат. От своя страна Западноевропейският митрополит Антоний заявява, че посещението на папа Франциск е преминало съвсем нормално и не трябва да има никакъв страх.
Разбираемо обаче се обръща повече внимание на рязкото изказване на митрополит Николай, защото то разбива талвега на една по-балансирана официална реакция, каквато всъщност имаше, добави Тони Николов.
Той припомни, че разделението между двете църкви е още от 11 век. Затова остават и големите различия през вековете, макар че има различни опити за унии с Рим.
Историята на българския католицизъм все още не е написана, самите ние в България не знаем много за собствената си история и сънародници – много хора в страната едва сега разбраха за град Раковски и затова че там има такава голяма католическа общност.
Тони Николов заяви, че папа Франциск се е държал много по-български от мнозина българи, като е посочил наши световни приноси и емблеми в българската история каквито са Светите братя Кирил и Методий.
В Събитието за мир в София беше изпратено ясно послание към целия свят – именно да има мир, каза още Тони Николов. Никой не иска да се прекрачват канони, но има неща които могат да се направят – примерно да имаме присъствие на подобни събития. Макар че на площада в София имаше православни деца и български политици, които също са православни.
Присъствието е важно. В миналото е имало такива знаци и жестове. Самият покоен вече пловдивски митрополит Арсений е присъствал на обща молитва в Асизи. Тоест не са се променили каноните, хората са се променили, каза в заключение Тони Николов.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...