Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посланията след папа Франциск - любов и мир

10
папа Франциск слезе сред хората
Снимка: Екатерина Костова

Те са на различна възраст, живеят на различни места, имат различен социален статус и професии. Но всеки от тях дойде в Раковски, за да види и чуе папа Франциск.  Преди да се срещне с католическата общност, той поговори с децата, очакващи първо причастие така:

Ние врагове ли сме?

Неее, отговориха децата.

Ние сме приятели - увери ги папа Франциск и ги помоли да повторят след него.

Ние сме братя. Нашият закон е любов.

За мнозина това са едни от основните послания на папа Франциск. Те достигат до сърцата на хората именно заради начина, по който се изричат, казва  монсеньор Йовко Пищийски от посолството на Светия престол в Париж.

Той говори със семпло слово,  но със задълбочен смистъл и така достига до сърцата на хората, каза тойПреди да го извикат на служение в дипломатическата служба на Ватикана, монсеньор Пищийски е бил свързан лично с двата храма в Раковски, които папа Франциск посети - „Пресвето сърце Исусово“ и „Свети Архангел Михаил“ - той е приел кръщение и първо причастие, бил е миропомазан и ръкоположен за свещеник в първата църква. А във втората е бил енорийски свещеник 6 години.

Голямо вълнение и неповторимо преживяване беше за мен Светият отец да дойде тук, където съм работил толкова време. Неповторимо изживяване.

За личната си емоция споделиха и шестокласничките Яна, Анелия, Виктория, Елизабет и Леонор-Патриция, които бяха част от децата, представили гергьовски фолклорен танц пред папата в храма на квартал Секирово: Това за нас е голяма чест да му танцуваме. Това е нашият подарък за него. Папата разпръсква сила и енергия на хората, които са отчаяни.

За семейството на банкера Йордан Ночев чувствата не пречат да се стигне до смисъла на папските думи, заради които от Лондон, където живее вече 30 години, той е довел съпругата си – португалката Гейна, и двете си деца Мегън и Матю в родния си Раковски.

Моят дядо е роден тук, през 1931 година, когато тази църква е отворила врати, той е бил едно от децата, които първо са кръстени. В другата са кръстени и моите родители, венчали са се тук. За нашето семейство е голям знак това, което казва папата – да има мир в нашите сърца.

Ето и друго от посланията към семействата на папа Франциск: Нормално е хората да се ядосват. Понякога се случва и по-серизоно да се скарат. Дори и чинии хвърчат. Но не е проблем, че се карат, добре е да се помирят преди да свърши денят. Винаги се помирявайте. Защото Студената война на следващия ден е много опасна!

Мирът беше и мотото на папската визита в България, припомни монсеньор Пищийски, чийто път след обучението му в дипломатическата академия във Ватикана последователно го отвежда на служение в различни страни в Африка,  Централна Америка, Европа и Азия, преди да го върне отново на стария континент.

Мирът, който не значи само липса на война. Означава да живеем като братя и сестри. Това е  и за тези, които принадлежат към други религии. Надявам се това послание да стигне до всички българи.

Подготвил и сам поднесъл обяда на 20-те кардинали в Секирово с колегата си  Николай Вачев, шеф Иван Манчев пречупи любимата си професия все със същото послание на папата - за мир: Независимо от всичко, храната е душа. Води след себе си вдъхновение. А папата проповядва мир в света, мир в душата.

Коафьорът с десетки международни награди Цветан Георгиев от Пловдив също отличи посланието за мир между хората: Мисля да положим мир в смисъл да бъдем по-смирени, да полагаме усилия в глобален мащаб. Искам всички да чуят тези думи – да подадат ръка един към друг независимо от статуса, от професията, от религията, да бъдем по-хармонични, по-благи един към друг.

Ето и оценката на папската визита у нас на монсеньор Йовко Пищийски не като бивш свещеник в енорията Св. Архангел Михаил, а като дипломат на Светия Престол: Това посещение е много важно за българската държава. Ние сме много малка държава. Католиците са съвсем малко. Но папата не изневерява на своето кредо – Църквата да отиде в периферията, точно за да усети неговата подкрепа.

А на въпрос дали посещението на папата прави с една крачка по-близо обединението на двете църкви, той отговори: Аз искрено се надявам, че това посещение може да допринесе за обединението на двете църкви. От догматична гледна точка нямаме големи различия. Различията са само дисциплинарни и те могат да се преодолеят.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55