Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 250 експоната от най - древната история на България и Пловдив

В Пловдив гостуват оригиналите на пет златни съкровища

В Археологическия музей са подредени съкровищата от Панагюрище, Вълчетрън, Хотница, Рупите и Дъбене

| обновено на 13.05.19 в 08:17

Оригиналът на Панагюрското златно съкровище и още четири уникални съкровища - златото от Вълчитрън, Хотница, Рупите и Дъбене гостуват от днес в Регионалния археологически музей в Пловдив. 

„Преоткритият свят на стара Европа” е надсловът на национална изложба, която представя Пловдив като един от най-старите и живи градове в Европа с 8000 години история, а България – като наследник на една от най-древните европейски цивилизаци. 

Над 250 експоната са подредени в залите на Археологическия музей. Те са свързани с историята на Пловдив от VII ​- III хил. пр. Хр. Представени са и оригиналите на златните съкровища от Вълчитрън (Плевенско), Хотница (Велико Търновско), Рупите (Петричко) и Дъбене (Карловско). Експозицията продължава до 27 октомври. 

Оригиналът на Панагюрското златно съкровище също е експониран в една от залите на Археологическия музей.

Двете изложби ще бъдат открити официално от кмета Иван Тотев и от директора на музея Костадин Кисьов.

Експозициите са част от проявите на музея за „Пловдив – европейска столица на културата 2019 г.”

Вълчитрънското златно съкровище

Златното съкровище от Хотница

Злато от Дъбене



Съкровищата на траките


Археологическият музей в Пловдив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за войната и мира

В далечната 1932 г. Айнщайн в писмо пита Фройд защо човечеството не може да се избави от обречеността на войните.  Фройд се учудва защо ученият толкова много се възмущава от войната и отговаря: "Та, тя - войната, изглежда природно заложена, добре обоснована биологически, на практика почти неизбежна". Но завършва писмото си така: "Всичко, което..

обновено на 15.06.24 в 10:11

В Хвойна откриват бюст-паметник на отец Атанас Аролски

Бюст-паметник на отец Атанас Аролски ще бъде открит днес в чепеларското село Хвойна. Отец Аролски е знакова личност за региона. Над 50 години е служил в Златоград, а последните години от живота си е свещеник в селата Хвойна, Орехово и Малево. За хората, които са се докосвали до него, той е истински библейски мъдрец и с възрожденски дух. За моливите..

публикувано на 15.06.24 в 08:15

Галерия „Сигна“ представя изложба на Илиян Шарков

Галерия „Сигна“ представя изложбата на Илиян Шарков. Експозицията включва  малка пластика от бронз и живопис.  Авторът е пловдивчанин, завършил е първия випуск на Гимназията за сценични и екранни изкуства. Шарков работи в различни стилове и насоки – реклама, вътрешно оформление, дизайн, живопис, като най-дълго има изяви в рисуването с глазури..

публикувано на 15.06.24 в 07:53

По пътя на славата с мюзикъла „Фейм“ в Пловдив

„Мечтай и вярвай, че ще направиш велики неща!“ Под режисурата на доц. д-р Петър Одаджиев, артистите от Софийски музикален театър, представят вдъхновяващата история на група млади артисти, от нюйоркски колеж за сценични изкуства, поели  по пътя на славата. Всички те мечтаят да постигнат заветната си цел, но когато се сблъскват с..

обновено на 14.06.24 в 19:34

"Да обичаш Гершуин" с Хилда Казасян и Васил Петров в Пловдив

Концертът „Да обичаш Гершуин“ с Хилда Казасян и Васил Петров ще звучи под звездите в лятно кино „Орфей“ - Пловдив.  Новият музикален проект на Хилда Казасян и Плевенската филхармония със звездни музиканти идва премиерно на 21 юни. Под диригентството на Борислав Йоцов на сцената излизат Теодосий Спасов – кавал и джаз певецът Васил Петров, както и..

обновено на 14.06.24 в 08:59