Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ниска цена за розите и очакване за слаба реколта

Снимка: Радио ВИДИН

Сравнително слаба реколта от рози очакват в Стремската долина. Това обяви в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив собственикът на розови градини и на розоварна в карловското село Розино Илияз Местан. Причината са дъждовете, има ръжда и мана по розовите храсти. Той очаква средно 420-430 кг от декар, а е имало години, в които се е стигало до добив от 600 кг.

В момента розите се изкупуват между 1,50 и 1,80 лв. на кг., което е по-ниско от миналата година. Едно, че е ниско, но и не плащат. Притеснително е, защото разходите са по-големи, трудно се оправяме с берачите. Плащаме им 1 лв. на кг, а разликата до 1,50 - 0,50 лв. – е направо срамота.

Илияз Местан представи справка за конвенционалните рози, които изискват по-скъпа грижа от биологичните, защото се обработват с по-скъпи торове, според която в килограм цвят за есенно торене се влагат 0, 20 лв., толкова е и за пролетното.

Оттам нататък идват пръскане с препарати - 0, 47 лв като имаме 34 пъти пръскане. И дотук разходите са 0, 90 лв. Като дадем 1 лв на берачите, после обработки, подрязване, изчистване на болните храсти – общите разходи излизат около 2, 70 лв. на кг розов цвят.

При 2, 70 лв разходи и сегашната изкупна цена, Местан изчисли, че розопроизводителите вече са с 1, 20 лв на загуба. Той подчерта, че отделно всеки ден правят и дневни трудови договори, като плащат на берач по 7 лв.

За да сме доволни, цената на розовия цвят трябва да бъде между 3, 50 и 4 лв. Ние винаги обвиняваме преработвателите. Но не е само до тях въпрос. Няма Държава, това е, каза Илияз Местан.

По думите му розопроизводителите искат и по-високи субсидии от държавата за маслодайната роза. Те ще се съберат на среща на 20 май в Карлово, за да уточнят позициите си като нова Асоциация, с която да извоюват субсидиите, от които имат нужда.

Аз съм и фермер. Получавам на 1 овца 120 лв субсидия. А на 1 дка рози ми дават 60 лв субсидия. Как можем да сравним една овца с 1 дка българска маслодайна роза?

Прогнозата на Илияз Местан за кампанията по прибиране на розов цвят, която започна преди седмица, е, че заради хладното и влажно време ще се проточи 35-40 дни.

Цялото интервю на Иванка Петкова с Илияз Местан можете да чуете в прикачения файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54