В „Артист на седмицата“ ви срещаме с кларинетиста Недялко Петков.Роден в Пловдив, в семейството на музиканти, Недялко Петков започва с уроци по пиано на пет годишна възраст, като първия учител е неговата майка Ирина Петкова. След приема в пловдивското музикално училище, пианото остава на втори план, а Недялко се влюбва в кларинета и учи и завършва средното си образование, в класа на преподавателя Димитър Боянов.
Недялко Петков е от онези млади артисти, които в работата и усещането си за стойност в изкуството, се противопоставят на стереотипите и отричат случването „на всяка цена“. Типичен представител на своето време, младия кларинетист не спира и до сега да изучава своя инструмен, себе си като творец, и да провокира капацитета на този тандем. Различен, но неотклонно верен на принципите и усещането си за качесвто!Недялко Петков е основател на “Пиацола квинтет” (цигулка, две китари контрабас и кларинет), с който печели втора награда на международния камерен конкурс “Саварес-Корели” през 2011г. От 2008 е кларинетист на Духовата Филхарминия - Залцбург (Bläserphilharmonie Mozarteum Salzburg) и Про Музика Залцбург, с които записва множество албуми.
В “Академия за Музикално, Танцово и Изобразително Изкуство” град Пловдив, учи в класа на Проф. Петко Радев (бивш соло кларинетист на Миланската Скала).
Носител е на няколко награди от реномирани музикални конкурси през Април 2004г. - първа награна на първото издание на конкурса “Млади виртуози” - София и две седмици по-късно - втората награда на международния конкурс “Музика и Земята” град София.
Развълнуван и обзет от австрийската звукова култура, неговият творчески път го довежа до Залцбург където през 2008г. е приет в университета Моцартеум с пеподавател Алоис Брандхофер (бивш соло кларинетист на Берлинската филхармония). През 2012г. пристига в Цюрих Швейцария за да завърши своето образование като кларинетист и музикален педагог с още един лаореат на Женевския музикалне конкурс - Фабио ди Казола (проф. Петко Радев е първият печели този кокурс през 1957г.)
През 2014г печели първа награда на конкурса за изпълнение на камерна музика Киванис (Kiwanis Chamber music Competition).
След близо двайсет годишно отсъствие от българска сцена, младия кларинетист се завръща като солист в предстоящото премиерно издание на фестивала "Пловдивски Камерни Срещи"- Една инициатива на група световно утвърдени музиканти, наложили името и стила си по света, които връщат таланта в родния град.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..