Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

21 май - празник на нестинарите, преход от пролетта към лятото

Празнуваме Св. Велики царе равноапостолни Константин и Елена

Елена (от старогръцки) - "светла като слънце, сияйна" ; Константин (от латински) - "постоянен"

| обновено на 21.05.19 в 07:23
4
Снимка: Екатерина Костова, Радио Пловдив


Православната църква чества днес Свети Свети Константин и Елена. Празникът е в чест на император Константин и неговата майка Елена.

Десетки хора изпълниха черквата „Св. Св. Константин и Елена“ в Стария Пловдив днес, за да се поклонят пред чудотворната им икона в деня на двамата светци. Той е и храмов празник на най-древната православна черква в Пловдив.

Тя е вдигната за първи път някъде около 330 година, приблизително две десетилетия след като император Константин Велики издал едикт, който позволява строителството на християнски храмове. Така християнството вече се признавало за официална религия в Източната Римска Империя, прекратявали се и гоненията срещу християни. 

На мястото, където е построен храма, обаче, 9 години преди този едикт, заради вярата са били обезглавени Севериан и Мемнос, а пред тях – още няколко десетки вярващи. Черквата първо била наречена на името на Северин и Мемнос, но по-късно миряните решили да я посветят на император Константин и майка му Елена. Днес тук , наред с чудотворната икона от 16 век на равноапостолните царе Константин и Елена, се съхранява и икона на 38-те пловдивски мъченици, а в двора има и паметна плоча.

Тази сутрин хората започнаха да пристигат в храма още към 8. Повечето от тях имат лична история, свързана с него или с имената на светците – някои идват от деца тук, други носят името Костадин, Константин или Елена, или техни близки са наречени с тях, а настоятелка от храма разказа за богатия духовен живот в него.

В 9 часа храмовата камбана възвести началото на тържествената служба. А отец Петър, който служи в храма повече от 10 години, се обърна към пловдивчани с пожелания за мир, любов, вяра и надежда.

В календара на българите 21 май е и празник на нестинарите, народът ни го отбелязва и като преход от пролетта към лятото.

Константин бил император на Византия през IV век. През 313 г. той издава Миланския едикт, с който въвежда християнството като официална религия във Византия. Свикал Първия вселенски събор в 325 година против ереста на Арий. Починал в 337 г. в Никомидия и бил поставен в златен ковчег в църквата "Св. апостоли" в Цариград. В негова чест новият столичен град е осветен и наречен Константинопол.

Майка му - царица Елена, отива на поклонение по местата, където е живял Христос, построява няколко манастира и открива кръста, на който е бил разпнат Исус. Това събитие се смята за най-важното в историята на християнската църква и затова император Константин и майка му Елена са канонизирани за светци.

21 май е и денят на нестинарството. В Странджа пламват кладите и хората се събират около жаравата, като носят иконата на Св. Св. Константин и Елена. Ритуалният танц трае няколко минути. Според народните вярвания, на този ден строго е забранена всякаква полска работа. Поверието гласи, че Св. Елена носи градушка в ръкава на ризата си и затова през този ден стопаните не работят вкъщи и на полето.

Името Елена има древногръцки произход и означава "светла като слънце, сияйна". Константин пък значи "постоянен", идва от латински.

Имен ден празнуват: Константин, Костадин, Константина, Костадинa, Динкo, Динка, Елена, Еленко, Елеонора, Ели, Елица, Койчо.

21 май е празник на градовете Пазарджик, Костандово, Елена и на селата Белотинци и Ясна поляна.

Св. Св. Константин и Елена


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Вандали бутнаха елхата на район "Северен", полицията ги издирва

Вандали са съборили тази нощ около 1.00 ч. коледната елха, поставена на пешеходната зона от район „Северен“. Районното управление работи по случая, допълват от районната администрация във фейсбук. По обяд елхата бе изправена от служители на общината. При падането обаче са счупени част от играчките по елхата и коледната украса трябва да се..

публикувано на 30.11.24 в 14:14

Пуснаха движението по пътя Пловдив - Карлово, след тежката катастрофа

Около 13.00 часа  бе възстановено движението по второкласния път Пловдив – Карлово, съобщиха от полицията.  Затварят пътя Пловдив - Карлово край Калояново заради катастрофа Пътят в участъка край Калояново остана затворен в продължение на близо 5 часа заради тежка катастрофа с пострадали участници.  Две коли се блъснаха близо до разклона за..

публикувано на 30.11.24 в 13:02

Протест във Велинград подкрепи стопаните с болни от чума овце

Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума.  За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона.  Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието на чума,..

публикувано на 30.11.24 в 11:13

Село Павелско е без ток заради паднало от снега дърво

Зимната обстановка в Смолянска област е спокойна. Проходите Рожен, Пампорово и Превала са проходими при зимни условия. В ниските части на областта вали дъжд.  10 см сняг натрупа на проходите в Смолянска област Село Павелско в община Чепеларе е без ток заради паднало дърво върху електропреснотата мрежа. Екипи на EVN са на място и работят за..

публикувано на 30.11.24 в 10:38

Затварят пътя Пловдив - Карлово край Калояново заради катастрофа

Два автомобила са се блъснали между разклоните за с. Калояново и с. Царимир на главния път Пловдив - Карлово.  От пловдивската полиция уточняват, че сигналът е получен в дежурната част на дирекцията около 8.15 ч. тази сутрин. При пътния инцидент има пострадали.  До приключване на работата за изясняване на причините за катастрофата отсечката се затваря..

публикувано на 30.11.24 в 08:54