Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Как беше на български?" хаштаг


За трета поредна година инициативата „Как беше на български?“ ни напомня да върнем в речта си хубавите български думи. Целта е да се намали употребата на чуждици в нашата реч и да се потърсят българските думи, да се стимулира търсенето на  синонимите им. Това обясни пред Радио Пловдив Силвия Митова, една от авторките на кампанията. 

Така вместо да лайкваме във фейса, може да харесаме страницата. Вместо да изпълняваме таргети, може да изпълняваме целии т.н, вместо да живеем хелти да живеем здравословно и т.н. Най- много чуждици навлизат у нас през маркетинга, HR-а, медицината. И Силвия Митова, обаче, се затрудни да намери подходяща дума, с която можем да заменим модерната „хаштаг“. Това е знак на клавиатурата и не може да се обясни с една дума.

Ние не сме против използването на знаци, модерни думи, фрази, но речта трябва да е прецизна. Призоваваме всички наши политици, популярни личности да внимават с езика. Правят се кампании, произнасят се речи и много голяма част от хората не разбират какво им се говори, което е жалко. Общуването трябва да е разбираемо и от двете страни и богатството на езика е средството за това.

Кампанията е определила като любими български думи  родина, добротворство, либе, както и изразът "да сме честити". Те не се използват често, а са много хубави.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за Петър Берон и неговия "Рибен буквар"

[module="Media" entry="Audio" title="Предаването ''Срещите'' на 9 март" url="http://82.119.84.123/storage/Radio Plovdiv/2024/PREDAVANIA_2024/PUBLICISTIKA/Sreshti/SRESTITE_09,03,2024.mp3" download="false" class=""  Да си спомним за учения енциклопедис Петър Берон и неговия "Рибен буквар", който стана на 200 години.                             Гост на..

обновено на 19.07.24 в 18:37

Започна 45-тото археологическо лято на селищна могила Юнаците

В програма "Точно днес" разговор за селищна могила Юнаците . През това лято на знаковия обект в област Пазарджик археолозите продължават с нова серия проучвания. С ръководителя им доц. Камен Бояджиев , говорим за очакванията и за средствата, които ще са нужни там. Доц. Камен Бояджиев е археолог от НАИМ-БАН: Тази седмица започнахме археологическите..

публикувано на 19.07.24 в 10:14

"В света на музиката" идва в Пловдив на 23 юли

Започна лятното турне на маестро Веско Ешкенази, виртуозната акордеонистка Вероника Тодорова и оркестъра на Плевенската филхармония под диригентството на Георги Милтиядов. „В света на музиката” ще зарадва публиката в Пловдив на 23 юли, а през есента ще гостува в Добрич, Балчик и Варна. Проектът с красивото заглавие „В света на..

публикувано на 19.07.24 в 06:48

Галерия „Сигна“ със сборна лятна изложба на известни творци

Галерия „Сигна“ представя сборна лятна експозиция с творби на около 20 автора – живопис и малка пластика. Изложбата може да бъде разгледана до края на месец август. „Сборната изложба представя творби на автори, с които работи нашата галерия. Наблюдаваме във времето какво се търси и харесва от публиката. И подбираме и творбите, които да..

публикувано на 18.07.24 в 10:46

Кръстьо Лафазанов е кОмикадзе!

Открихме любимия на хиляди българи актьор Кръстьо Лафазанов в разгара на лятото насред германската провинция Баден- Вюртемберг, където договаря дати за своя стендъп концерт  "КОмикадзе на кръстЮпът".  Той любезно откликна на молбата ни за интервю и благодари за интереса  на пловдивчани към него. Доволен е от лятото, въпреки жегите и натрупаната..

публикувано на 17.07.24 в 16:55