Фотоизложба „Азбуката – това сме ние“ се открива в Историческия музей в Пловдив тази вечер. Паната със снимки на деца, в които те с телата си изобразяват българските букви, са изработени от 50 български училища в чужбина. Те са сред членовете на Асоциацията, която обединява 200 задгранични училища. Броят им е по- голям. Само в Европа те са 265, в Северна Америка – 50, в Южна Америка – 1, в Африка – 3, а в Азия – 5.
Да популяризира българската писменост и традиции сред българчетата зад граница, да се визуализира ценността на културната ни идентичност в условията на мултикултурното ни настояще и да представи Пловдив като Европейска столица на културата е целта на проекта. Негов автор е д-р Адрияна Любенова и се финансира от „Пловдив 2019“. Това е приносът на Асоциацията на българските училища към събитията на ЕСК, разказа пред Радио Пловдив Боянка Иванова от УС на Асоциацията, която е учредена през 2007 година в Пловдив. Иванова живее и работи от 23 години в Чикаго.
С изложбата стартират летните инициативи на асоциацията, чийто апогей ще бъде конференцията на членовете й в края на юли в Историческия музей в Пловдив. Там ще дебатираме по проблемите на съхраняването на българския език по света. За мен азбуката обединява всички нас. Това е българският дух, обединени със словото и с историческата ни памет ставаме по- силни. Духовната територия на България е по- голяма от нейните географски ширини.
Приоритет на Асоциацията е включването на българския език и на другите малки езици като официален в чуждите образователни системи в ЕС, каквито възможности дава американската образователна система. Боянка Иванова призова следващия Европарламент да настоява за равноправие на българския и на другите малки езици като се съобрази с внесената преди две години петиция на Асоциацията.
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..