Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдивската драма обра "Аскеер"- ите с "Дебелянов и ангелите"

Ден след като грабна наградата "Пловдив", пиесата обра и националните арт-призове

| обновено на 25.05.19 в 11:11

Пловдивският театър триумфира безапелационно на тазгодишните награди „Аскеер“. 

5 статуетки отидоха там:

- За най-добро представление

– За съвременна българска драматургия - на Александър Секулов

- За режисура -  на Диана Добрева

 - За сценография - на Мира Каланова

-  За изгряваща звезда - на Ненчо Костов, в ролята на Дебелянов

Любовта на публиката обсипа и всички останали актьори от култовата пиеса. 

Само ден преди това, "Дебелянов и ангелите" получи и наградата "Пловдив"  в раздела за театър. 

„Аскеер“ за водеща женска роля отиде при Радина Кърджилова, а за водеща мъжка – при Валентин Ганев.

Отличието за цялостен принос към театралното изкуство тази година отиде при Иван Налбантов.

90 постановки, 65 от тях на столични театри, влязоха в битка за "Аскеерите". Наградата за водеща женска роля си оспорваха актрисите Василена Винченцо, Илияна Коджабашева и Радина Кърджилова, като спечели Кърджилова за превъплъщението ѝ в Сара в "Любовникът" в Народния театър с режисьор Деян Донков: "Благодаря на Деян за безграничната любов, доверие и подкрепа".

В категорията "Водеща мъжка роля" наградата отиде при Валентин Ганев за ролята му на Лаймон Фелд в "Спускане от връх Морган" в Народния театър: "Да бъда награден в компанията на Иван Бернефин и на Владо Пенев е страхотно. Разбира се, благодаря и на целия екип на представлението, в което участвам - "Спускане от връх Морган", начело с Николай Ламбрев и Михайловски".

В категорията "Режисура" статуетката, изработена от Георги Чапкънов, отиде при Диана Добрева за две представления: "Бащата" в Народния театър "Иван Вазов" и "Дебелянов и ангелите" в Пловдивския театър.

"Аскеер 2019" за цялостен принос към театралното изкуство тази година взе Иван Налбантов: 

"Никога досега, до днешния ден, не съм бил обект на такова засилено внимание. То не бяха интервюта, разговори в радиа и телевизии, поздравления и аз най-сетне разбрах какво са преживявали тези колеги, които за дълго са били нещо като звезди или подобия на звезди и признавам си честно - вече въобще не им завиждам".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56

Преге - предаване за света на книгите, 15 - 21 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..

обновено на 16.02.25 в 12:48

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..

обновено на 15.02.25 в 16:11

Писателката Неда Антонова в "Срещи" тази събота

За любовта и смъртта на "Първия след Бога".  С писателката Неда Антонова питаме как така Дяконът е осъден на смърт по показанията на един единствен човек и защо още в началото на процеса Великият везир настоява Левски обезателно да бъде обесен... А доволството на Граф Игнатиев от присъдата що е?  И още куп, куп питания, за които и до..

обновено на 15.02.25 в 10:10