Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейците наистина изгубиха либидото си

| обновено на 27.05.19 в 17:12

Преди по- малко от месец сегашният председател на ЕК Жан - Клод Юнкер каза, че европейците са изгубили либидото си.  Резултатите от евровота говорят, че европейците са загубили любовта помежду си. Така проф. Лазар Копринаров - философ, дипломат, университетски преподавател коментира пред Радио Пловдив изхода от вчерашните избори за евродепутати.


По думите му, обаче, това е половината от истината. Той открои като положителен момент високата избирателна активност от 51%, каквато не е имало през последните десетилетия. Това показва, че европейските граждани имат интерес да са добре представени в ЕП, въпреки че той ще е силно фрагментиран. 

Също като добра новина Лазар Копринаров посочи факта, че двете основни политически семейства ЕНП и ПЕС, макар и с по- малка подкрепа, остават първа и втора политическа сила. 

Евроскептиците не получиха толкова, колкото очакваха, има възход на либералите и зелените. В новия ЕП ще има 168 депутати от евроскептични партии. Те са 25 процента от 751-н местния парламент. Няма да могат да го блокират, но ще затрудняват работата му. Професорът обяснява техния растеж с голямата бюрокрация на ЕС.

Според Копринаров Брекзит изпълни полезна роля за европейците. Те си дадоха сметка, че влизането е по- лесно от изилизането и че изходът не е в техен интерес. Този хаос, който наблюдаваме във Великобритания отказа другите партии от екзит.

Той смята, че европейците започват да се събуждат за необходимостта от укрепване, а не на разграждане на ЕС.  Реформа на ЕС е възможна, но трудна, защото представата за реформи е различна. Намирането на пресечна точка е трудно задача. АЛДЕ и Зелените също ще затруднят намирането на пресечна точка. Със сигурност темата за климата, околната среда ще бъде фокусиран върху работата на ЕП. 

Според него най- голям шанс за председател на ЕК има кандидатът на ЕНП Манфред Вебер.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54