В Русия президентът Румен Радев повтаря клишета, които са повече от 10 години и започнаха от енергийния шлем на Георги Първанов. Оттогава всичко се върти около АЕЦ "Белене" и други енергийни проекти, някои от които не се случиха. Това е кратката оценка на бившия ни посланик в Москва и енергиен експерт Илиян Василев за визитата на българския държавен глава в Москва и срещата му с Владимир Путин.
Според него от гледна точка на българския износ от години има стагнация в двустранните отношения и причина затова не са санкциите. Руският пазар, смятан за необятен, е много рисков и затова българските износители престанаха да се занимават с него. Много труден е, има има административен и политически натиск. Българският бизнес сам се научи да се държи на дистанция от руските пазари.
Експертът смята, че няма и никаква новина около АЕЦ "Белене". Там върви ритуал, който се върти от 30 години, в който политици и президенти говорят за добра политическа воля, но отдавна мина времето, когато партийните лидери решаваха всичко. Има групи, които разчитат на проекти като АЕЦ "Белене" за лично облагодетелстване. В момента загубите от проекта са 3 млд. 266 милиона лева , нали си представяте, че тези пари някъде са отишли. Ако към тях се добавят още 17-18 млд. лева, някой ще има ползи и бизнес. Ако можеше този проект да се случи на пазарен принцип, отдавна щеше да се случи. Понеже сега се искат държавни гаранции, последваха тези поредни заклинания. Това е нещо като словесен танц.
Илиян Василев подчерта, че правителството не може да даде гаранции без процедура за държавна помощ, както и че държавата не може да се оттегли от проекта, защото само тя може да носи отговорност за ядрения риск. Ако нещо стане тук, всичко е за сметка на бюджета, всичко ляга на плещите на данъкоплатците. Това е причината всички да настояват за държавната гаранция и ангажимента държавата да поеме и риска.
Той тълкува призива на Радев към правителството да договори нови цени на газа като загриженост към Газпром, който губи позиции. В момента ние плащаме - 23 евро на меватчас на Газпром, а тази, която се плаща на Виенската борса е 14 евро. Това е огромна разлика. Дружеството не може да задържи пазарните си дялове. Той просто ги окуражава, защото догодина имаме право да предоговаряме цените. И е прав, защото най- вероятно е получил окуражителни сигнали. Разликата е почти два пъти. Нормално е да са притеснени, че ще загубят пазарни позиции.
Илиян Василев не очаква икономически резултати от визитата на българския президент в Русия. Нищо знаменателно, с изключение на опитите да се възкресят мъртъвци като Белене и транзита на газ през Южен поток. Много възторг, много възклицание, но като се филтрира съдържанието, няма нищо значимо.
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..