В Русия президентът Румен Радев повтаря клишета, които са повече от 10 години и започнаха от енергийния шлем на Георги Първанов. Оттогава всичко се върти около АЕЦ "Белене" и други енергийни проекти, някои от които не се случиха. Това е кратката оценка на бившия ни посланик в Москва и енергиен експерт Илиян Василев за визитата на българския държавен глава в Москва и срещата му с Владимир Путин.
Според него от гледна точка на българския износ от години има стагнация в двустранните отношения и причина затова не са санкциите. Руският пазар, смятан за необятен, е много рисков и затова българските износители престанаха да се занимават с него. Много труден е, има има административен и политически натиск. Българският бизнес сам се научи да се държи на дистанция от руските пазари.
Експертът смята, че няма и никаква новина около АЕЦ "Белене". Там върви ритуал, който се върти от 30 години, в който политици и президенти говорят за добра политическа воля, но отдавна мина времето, когато партийните лидери решаваха всичко. Има групи, които разчитат на проекти като АЕЦ "Белене" за лично облагодетелстване. В момента загубите от проекта са 3 млд. 266 милиона лева , нали си представяте, че тези пари някъде са отишли. Ако към тях се добавят още 17-18 млд. лева, някой ще има ползи и бизнес. Ако можеше този проект да се случи на пазарен принцип, отдавна щеше да се случи. Понеже сега се искат държавни гаранции, последваха тези поредни заклинания. Това е нещо като словесен танц.
Илиян Василев подчерта, че правителството не може да даде гаранции без процедура за държавна помощ, както и че държавата не може да се оттегли от проекта, защото само тя може да носи отговорност за ядрения риск. Ако нещо стане тук, всичко е за сметка на бюджета, всичко ляга на плещите на данъкоплатците. Това е причината всички да настояват за държавната гаранция и ангажимента държавата да поеме и риска.
Той тълкува призива на Радев към правителството да договори нови цени на газа като загриженост към Газпром, който губи позиции. В момента ние плащаме - 23 евро на меватчас на Газпром, а тази, която се плаща на Виенската борса е 14 евро. Това е огромна разлика. Дружеството не може да задържи пазарните си дялове. Той просто ги окуражава, защото догодина имаме право да предоговаряме цените. И е прав, защото най- вероятно е получил окуражителни сигнали. Разликата е почти два пъти. Нормално е да са притеснени, че ще загубят пазарни позиции.
Илиян Василев не очаква икономически резултати от визитата на българския президент в Русия. Нищо знаменателно, с изключение на опитите да се възкресят мъртъвци като Белене и транзита на газ през Южен поток. Много възторг, много възклицание, но като се филтрира съдържанието, няма нищо значимо.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..