Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български и китайски учени в технологично сътрудничество

Официално подписване на договорите за финансиране на изследователски проекти по Програма за научно и технологично сътрудничество между България и Китай ще се състои в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.  

Проф. Николай Лазаров, председател на Изпълнителния съвет на Фонд „Научни изследвания“ ще открие срещата, на която се очаква да присъства Карина Ангелиева, заместник-министър на образованието и науката и Н. Пр. г-н Дун Сяодзюн, Посланик на КНР в България.

По време на събитието ще бъдат представени одобрените за финансиране проекти на Пловдивския и Аграрния университети.  

Новите проекти са:

„Разработване на многосервизна облачнобазирана IoT оперативна платформа с общо предназначение (EMULSION)“ с ръководител проф. Иван Ганчев от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и проф. Zhanlin Ji от North China University of Science and Technology;

„Устойчивото управление на неприятели и болести в ябълкови градини в България и Китай на базата на прецизни екологични методи за контрол“ с ръководител проф. Вили Харизанова от  Аграрен университет – Пловдив и доц. д-р Tu Hongtao, от Zhengzhou Fruit Research Institute


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

След опасния ботокс и РЗИ Пловдив проверява козметичните центрове

Един флакон с ботокс е открит в студио за красота в Пловдив, съобщи д-р Аргир Аргиров, директор на РЗИ Пловдив.  От днес по нареждане на Здравното министерство екипи на РЗИ в града започнаха масирани проверки за извършване на нерегламентирани медицински дейности и услуги в сферата на естетичната медицина и за наличието на ботокс в козметичните..

публикувано на 04.02.25 в 16:37

Свалиха с вишка работници, демонтиращи коледната украса

Пловдивските пожарникари „спасиха“ работници, ангажирани с демонтажа на коледната украса в града под тепетата днес.  Куриозната случка се разиграва в Цар-Симеоновата градина в идеалния център на Пловдив.  Двама работници останаха във въздуха, докато се опитват да свалят коледните топки от едно от дърветата на входа на градината. Вишката им блокирала..

публикувано на 04.02.25 в 15:09

"Драгиев и Ко" ще ремонтира Голямоконарско шосе - етап II

Пловдивската община избра изпълнител на проекта за разширението и ремонта на Голямоконарско шосе до границата с община Марица. С максималните 100 точки на първо място е класирана фирмата Драгиев и ко. Фирмата Иса – 2000, която извърши първия етап от ремонта на Голямоконарско шосе е класирана на 4-то място, а Европейски пътища е отстранена от..

обновено на 04.02.25 в 14:10

Мерките срещу грипа ще отпаднат от сряда в Пловдив и областта

Няма да се удължава действието на мерките за грипната епидемия в Пловдив. Последната заповед е до 4 февруари включително, потвърди д-р Аргир Аргиров, директор на Регионалния център по здравеопазване.  Той поясни, че след като учениците преминаха на онлайн обучение от 29 януари до днес - случаите на грип и остри респираторни заболявания са намалели...

публикувано на 04.02.25 в 14:09

Пожар в апартамент в "Западен" взе жертва

Жена на около 70 години загина при пожар в жилищен блок на улица "Белица" в Пловдив, а друга между 60 и 70 години е откарана в болница с обгазяване. Починалата жена е била изведена от пожарникарите от блока силно обгазена. Медицинският екип се е опитал да й помогне, но жената починала в линейката.  Пожарът е тръгнал от апартамент на третия етаж, в който..

публикувано на 04.02.25 в 14:08