Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ябълковите градини на България и Китай си сътрудничат

Официално подписване на договорите за финансиране на изследователски проекти по Програма за научно и технологично сътрудничество между България и Китайската народна република ще се състои в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.  Проф. Николай Лазаров, председател на Изпълнителния съвет на Фонд „Научни изследвания“ ще открие срещата, на която се очаква да присъства Карина Ангелиева, заместник-министър на образованието и науката и Н. Пр. г-н Дун Сяодзюн, Посланик на КНР в България.

По време на събитието ще бъдат представени одобрените за финансиране проекти на Пловдивския и Аграрния университети.  Новите проекти са:

„Разработване на многосервизна облачнобазирана IoT оперативна платформа с общо предназначение (EMULSION)“ с ръководител проф. Иван Ганчев от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и проф. Zhanlin Ji от North China University of Science and Technology;

„Устойчивото управление на неприятели и болести в ябълкови градини в България и Китай на базата на прецизни екологични методи за контрол“ с ръководител проф. Вили Харизанова от  Аграрен университет – Пловдив и доц. д-р Tu Hongtao, от Zhengzhou Fruit Research Institute

За Радио Пловдив проекта представи доц. Сава Табаков от Аграрния университет. Той припомни, че Китай е най-големия производител на ябълки в света, но това не означава, че са достатъчно. Ябълката е третият по важност плод, след бананите и групата на цитросите. При нашия климат е на първо място.

Проектът е насочен към начина на отглеждане на ябълките, тъй като е  култура с високи добиви. Използват се много пестициди за контрол на болести и неприятели. През последните години не се гледа с добро око на този факт. Целта на проекта е да разтоварим производтвото на  ябълки от тази прекалена химизация. Работим с научен институт при Академията на науките в Китай, който се занимава със селекция на трайни култури и технология на отглеждане в град  Джънг Джоу, столица на провинция Хънан. Това е една от най - плодородните части на Китай с население 465 мил. жители. В самия град те са между 15 и 18 милиона. Разработката е насочена към използване на естествени хищници, които унищожават вредители, като ябълковия плодов червей, листовиниращи молци, акарии и гъби, които унищожават въшките. Проектът ще продължи три години. Ще се работи върху европейски сортове ябълки, тъй като нямаме селекция на български, която да е конкурентоспособна.  

Интервюто с доц. Сава Табаков е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54