Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България да отложи машинното гласуване за 2022 година, предлага проф. Михаил Константинов

Машинното гласуване ще опорочи местните избори наесен

Големият процент грешките при машинното гласуване е решаващ за избора в малките селища, където е важна разликата дори от няколко гласа!

В 40 % от случаите - близо 1 200 машини от общо 3 000, произведоха грешни резултати! Това е обективният резултат от машинното гласуване на отминалите европейски избори, заяви пред Радио Пловдив математикът проф. Михаил Константинов. 

Той посочи, че на тези евроизбори машините са показали доста незадоволително поведение. 

Това е голям проблем!  В момента експертни групи се опитват да разберат какво точно се е случило. Има сериозен шанс да не успеят, отбеляза специалистът.

Той посочи, че констатираните при машинното гласуване грешки не са били от естество да променят изборния резултат за европейските избори, защото там един мандат струва 115 000 гласа. 

Но при местни избори изобщо не е така, подчерта проф. Константинов. 

И уточни, че кметовете, особено на по - малките населени места, се избират много често с разлика от няколко гласа. Затова е достатъчна само една такава грешка с машина, както при евроизборите, за да опорочи целия избор. 

А тези избори са изключително важни и за местните хора и за държавата като цяло, тъй като властта се крепи на местната власт, коментира професорът.

В 3/4 от големите секции ще има машинно гласуване на първия тур на местните избори на 27 октомври, отбеляза Константинов. Той посочи, че по закон е предвидено машинно гласуване да има в 9 000 секции, но като се елиминират секциите с под 300 избиратели, реално остават 6 000 секции с машинно гласуване. 

Не съм сигурен, че изобщо е разумно да продължаваме с проекта "Машинно гласуване" при резултатите, които имаше на 26 май за европарламента, подчерта Константинов. 

Той отбеляза още, че машинно гласуване в Европа няма. Само в някои провинции на Белгия, която е силно децентрализирана държава, има машинно гласуване и то доста по - различно от това, което е според нашия Изборен кодекс. 

Така че, какво мислим ние - германците са по - тъпи от нас ли? Холандците ли са по - тъпи, французите ли? ...

Професорът припомни, че всички европейски държави, в които е имало машинно гласуване, са се отказали от него, а ние точно тогава сме го приели с най - голям ентусиазъм. 

Мисля, че като минимум трябва да се отложи с 3 - 4 години това гласуване. Да се провери все пак как стои въпросът, дали можем да го направим това гласуване сигурно

В момента при такъв процент грешки машинното гласуване не е сигурен начин за отчитане на народния вот, категоричен е Константинов. 

Той съобщи, че съвсем скоро ще излезе доклад на ЦИК за резултатите от машинното гласуване на евроизборите и там ще бъдат потвърдени числата, казани от него. 

Моята препоръка като човек, който вече 25 години се занимава с български избори, е отлагане с 3 години! И съветът ми е - ако до 2022 година нито една друга европейска държава няма машинно гласуване, да не се правим на по - умни, отколкото ни се полага!

Според проф. Константинов, партийните субсидии наистина трябва да бъдат намалени, но не на 1 лев за глас, тъй като това е прекалено малко, а може би, на 3 - 4 лева и партиите да се научат с тях да си провеждат партийната работа. 

Що се отнася да предложението на ДСП за нулева партийна субсидия, какъвто е американският модел, математикът подчерта, че ние сме в Европа и трябва да гледаме европейския модел. А при него държавата дава повече или по - малко пари на партиите. 

Константинов отбеляза още, че трябва да се подхожда много внимателно към темата за референумите. 

Ако пуснем на референдум въпроса за смъртното наказание, 99 % от хората ще отговорят, че искат такова. Но, с това нещо ще си подпишем излизане от Европейския съюз. 

Хубаво е това, което иска народът, но трябва да гледаме и последствията от нашите решения, обобщи проф. Константинов. И припомни колко ентусиазирано англичаните са гласували за BREXIT, а сега си чукат главите и се чудят какво да правят. 

Националните референдуми са много опасно нещо. Имат смисъл обаче местите референдуми, заяви математикът. 

Цялото интервю на Елена Крушкова с проф. Михаил Константинов е в звуковия файл. 

машини за гласуване





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58