Промени в статута на наградата „Пловдив“ обсъдиха ресорният заместник-кмет „Култура“ Александър Държиков и представители на творческите институции в града. Дебатът бе провокиран от необходимостта присъждането на приза да бъде съобразен с новите условия и процесите за развитие на културата и изкуството, както и от някои несъответствия и технически бариери в хода на работата досега.
Направено бе предложение награда "Пловдив" да се връчва и за цялостно творчество, както и награда за дебют. Сегашният статут не предвижда награда „Пловдив“ да се присъжда за цялостно творчество. както и – посмъртно.
Присъстващите на дискусията споделиха идеи за смяна името на раздел „художествена литература“, поради прецедент, че сред отличените досега произведения е имало и произведение тип “Хуманитаристика“, а не само представител на проза или на поезия. Защо не още сега съществуващият раздел "Аудиовизуални средства, фотография и операторско майсторство" да не бъде разделен на съответните части, попитаха присъстващите. Да се помисли и за това, кой точно има право да прави номинации и възможно ли е един творец да се самопредложи за наградата, тъй като сегашният формуляр не дава такава опция. Тези акценти за посоката на дебата назова от името на дирекция „Култура“ Нина Димовска. Дискусията се превърна в откровен разговор на база на опита на присъстващите и на аргументите в подрепа на различните тези.
Галериската Красимира Алексиева предложи награда „Пловдив“ да може да се връчва и за добър кураторски проект. Според художника Иван Тотев, трябва да бъде предоставена възможност творците да могат да кандидатстват за наградата от свое име, а не да бъдат номинирани единствено от институции.
Директорът на Кукления театър Виктор Бойчев подчерта: „Хората на изкуството са изтъкани от его. Няма нищо неестествено в това, торецът да се самопредложи за наградата а оттам натататък комисията да реши дали това его не е в повече“.
Според Никола Лаутлиев, общата категория „Ааудиовизуални изкуства, фотография и операторско майсторство“ не е уместно да се обособява на отделни части, каквото предложение беше направено, но предложи името и да бъде заменено с ново, изразяващо духа на творческия акт „Екранни изкуства“.
Журналистът Наско Начев заяви, че проблемът с точното назоваване на категориите за наградата „Пловдив“ идва от това, че творческите гилдии са силно неглижирани.
Присъстващите на дискусията потвърдиха желанието си за промени в статута на наградата Пловдив. А за да станат факт, в интерес на културното лице на Пловдив, предстоят и още разговори, след които очакваме добри новини за повишаване нивото на художествения вкус на града, чийто изразител и оценка е връчваната всяка година от Общината награда "Пловдив".
В "Срещите" разговор за корупцията с финансовия анализатор Светозар Гледачев. Корупцията е явление, споменато за първи път в 24-и век преди новата ера. Победима ли е? Едва ли, след като се оказва, че корупция има и при животните. Предаването е в събота след новините в 9 часа.
Поетът и писател Антон Баев е поканил свои колеги на „Литературно четене за татковците“ тази вечер в пловдивското читалище „Възраждане“. Така авторът е избрал да отбележи и имения си ден на по чаша вино с приятели. Антон Баев ще представи и за първи път пред пловдивска публика своята нова книга „Татко“ , която съдържа 33 стиха,..
Днес ще станат ясни победителите от XXVII-та олимпиада по морфология на съвременния български език, организирана от Филологическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Лингвистичния клуб "Проф. Борис Симеонов". Победителката от предходното издание на форума Нели Варийска, четвъртокурсничка от специалността..
Благотворителна изложба фотографии се открива тази вечер в галерия Arsenal of art в Капана. „Да станем съучастници в доброто!“, призовават фотографките Гергана Кунчева и Деница Кирова. Художникът Ангел Гешев, собственик на галерията съобщи, че изложбата се прави послучай 10-годишния юбилей на Aresanal of art и е в подкрепа на малките герои..
Премиера на спектакъла „2084. REX. Или последният цар на света“ ще се състои тази вечер в голямата зала на Драматичния театър в Пловдив. Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин, а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски. В спектакъла участват Малин Кръстев, Борис Кръстев, Алексей Кожухаров, Елена Кабасакалова,..