Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

FLUCA: Оазис в града с ФОРНОТЕКА на Антон Стоянов


FLUCA - Австрийския културен павилион в Пловдив от днес до 18 юли ще се превърне във футуристична капсула, в която живата природа ще докосне металната повърхност на контейнера, а в неговата вътрешност ще заблестят приказни огледала,  задавайки един от големите въпроси на съвременния свят - къде се намират човекът и природата в катаклизмите на климатичните промени? 

Темата е провокирана от ФОРНОТЕКА – първата изложба на Антон Стоянов в България, който живее и работи в Берлин близо 20 години. 

Завършил е Художествената академия в София а след това учи във Виена и Берлин, където както сам казва намира своето място.

ФОРНОТЕКА e проект, създаден специално за пространството на Австрийски културен павилион. Художникът го превръща в приказна градина, сред която проблясват още по-фантастични “магически” огледала..

Умелото експериментиране с материали и технологии са в основата на разпознаваем стил, присъства още в неговия цикъл MirrorPaintings, представен за първи път в галерия xavierlaboulbenneв Берлин през 2018 г. Тази серия е инспирирана от специализацията му в работата със стъкло в Glaser-InnungBerlin. Произведенията се определят от динамични композиции, съществуващи в хармонични кръгли формати. Нарисуваното върху огледалната повърхност отразява обкръжаващата среда, позволявайки на артиста да прехвърли границите на живописното изобразително поле и да навлезе в полето на инсталацията. Интеракцията на огледалата със силуетите на растения и зрители, с естествената и изкуствена светлина, ще създадат пространствено и архитектурно присъствие на изложбата в Австрийски културен павилион.

По време на изложбата FLUCA ще се превърне във футуристична капсула, която носи в безкрая на Космоса значими теми, свързани с планетата Земя: глобалното затопляне, климатичните промени, околната среда и политизирането на дебата за природата. Дали капсулата е създадена, за да запази късче природа за бъдещето? Дали един ден ще продължи своя живот като експериментална станция в далечния Космос? – отговорите ще бъдат различни за всеки. Концепцията на инсталацията намира своите основи в проблематиката свързана с глобалното затопляне и климатичните промени, околната среда и политизирането на дебата за природата.

Интервю с Антон Стоянов може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Китайският "Театър на фенерите" гостува в Пловдив

Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..

публикувано на 11.01.25 в 08:14

Проф. Александър Шурбанов в "Срещи" тази събота

Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г.  Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век?  На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..

публикувано на 10.01.25 в 13:37

"Диви треви" на Станка Александрова в ДПХ

Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува.  Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви".  Композициите на творбите и цветовете им изследват..

обновено на 09.01.25 в 07:18

Спасяват Панагюрското съкровище от огнения ад в Лос Анджелис

Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата.  Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..

обновено на 08.01.25 в 17:27

"Писмо до баща ми" и до себе си с Вилиян Гешев

Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..

публикувано на 08.01.25 в 10:02