От "Гражданска инициатива за опазване на културно-историческото наследство" публикуваха протестно писмо до медиите, кмета на Пловдив Иван Тотев, министъра на културата Боил Банов и други институции, в което алармират, че подобно саниране неизбежно ще промени автетичният изглед и пропорции на тези безценни обекти.
На 18 юни, вторник, кметът Иван Тотев огласи планове за реновирането на множество такива сгради по ОП "Региони в растеж" за 18 млн.лв. Приоритет ще е културната инфраструктура, паметниците на културата, сгради в зони за въздействие и ансамбли в централната градска част и Капана, каза тогава градоначалникът.
В протеста си срещу това намерение от Гражданската инициатива твърдят, че Българската държава е ратифицирала множество международни документи, най-вече "Венецианската харта", визираща стандартите за консервация и реставрация на паметниците и забележителните места.
Нейният смисъл е насочен главно към запазване в автентичен вид на всички параметри на, който и да било паметник на културата и не допуска неадекватни на епохата на строеж материали, каквито неизбежно ще се използват в процеса на саниране, посочват от неправителствената организация.
Ето пълния текст на писмото :
До
кмета на Пловдив, Иван Тотев
Копие: министъра на културата, Боил Банов
директора на НИНКН Даниела Джуркова
медии
Относно: Намерение на Община Пловдив за саниране на сгради-паметници на културата.
Уважаеми г-н Тотев!
От съобщение на БНР – Радио Пловдив, публикувано на 18.06. 2019г. (http://bnr.bg/plovdiv/post/101133698/emblematichni-sgradi-v-centara-shte-badat-sanirani-za-18-millv?fbclid=IwAR3bNAvEnLCYE15c2DTYRal3fxaGB1UWakaMUoY7VA51HuvvFL7KWkyEf_c)– със заглавие„Емблематични сгради в центъра ще бъдат санирани за 18 милиона лева“ научихме за прекрасното намерение на пловдивска община да доразвие програмата за енергийна ефективност.
Притесни ни изречението: „Приоритет ще е културната инфраструктура, паметниците на културата, сгради в зони за въздействие и ансамбли в централната градска част и Капана.“
Уважаеми г-н Тотев,
Технологичният процес на саниране на каквато и да било сграда предполага увеличаване на външните й размери, което автоматично променя автентичните й архитектурни пропорции! Подменя автентичният й вид! Нещо повече – в случая се използват неприсъщи за епохата на построяване на сградата-паметник материали!
Българската държава е ратифицирала множество международни документи свързани с проблемите, консервацията, реставрацията и поддържането на паметници на културата и архитектурата, между които и „Международната храта за консервация и реставрация на паметниците и забележителните места - Венеция 1964 г.“ – Венецианската харта!
Смисълът на Венецианската харта е насочен главно към запазване в автентичен вид на всички параметри на, който и да било паметник и на който дух намерението Ви да санирате посочените по-горе сгради противоречи. Венецианската харта не допуска неадекватни на епохата на строеж материали, какъвто фибранът, използван за санирането е.
Венецианска харта 1964 г.“:
- „Член 9
Реставрацията е дейност, която трябва да се предприема в изключителни случаи. Тя има за_цел да запази и разкрие естетическите и исторически стойности на паметника и се основава на респекта към оригиналния материал и към автентичните документи. Тя свършва там, където започва хипотезата: всяка допълнителна възстановителна работа, считана за необходима по естетически или технически причини, се определя от архитектурната композиция на паметника и трябва да носи белега на съвременността. Реставрацията винаги трябва да бъде предшествана и придружена от археологическо и историческо проучване на паметника.“
Дори в Наредбата за топлотехническите нормативи има текст, който гласи, че за сгради-паметници на културата нормативните изисквания не важат! Съвсем отделен е въпросът, че за да осъществите тези си намерения всеки проект трябва да бъде съгласуван с НИНКН.
Във връзка с последното и на основание Законът за достъп до обществена информация Ви молим да ни предоставите копия на съгласувателните становища на НИНКН за сградите-паметници на културата, които сте планирали да санирате!
Заради повреди по електромрежата от падналия вчера сняг все още без електричество са редица села южно от Пловдив-сред тях Бойково, Дедево Ситово, Тъмръш, Цар Калоян, Марково и Глъбово. Без ток е смолянският квартал Езерово, както и още близо 30 селища, хижи и други туристически обекти. В област Пазарджик все още без електричество са..
Временно не работи осветлението на тунел "Траянови врата" на АМ "Тракия" поради проблем с електрозахранването. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание,предупреждават от агенция "Пътна инфраструктура". Вчера преминаването по магистралата, както в района на тунелите, така и в други точки, бе особено затруднено заради снеговалежа и тежкия..
От БДЖ съобщават за отменени за днес няколко влака поради повредени локомотиви. Става дума за крайградския пътнически влак Добринище-Септември, Разлог-Добринище и обратно. Пътниците ще бъдат превозени с автобуси.
Стотици жители на Пазарджик и региона дойдоха на площад "Константин Величков", за да получат фиданки за засаждане. Инициативата е част от кампания на Гората.бг и местните институции. Организаторите осигуряват безплатно 18 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета. Оттам напомнят, че за засаждане в градска среда на плодни дръвчета е нужно..
Почти всички основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Цената на кравето сирене пада с 1,3 на сто до 11,58 лева за килограм, а на кашкавала тип "Витоша" се вдига с 0,1 на сто до 17,39 лева за килограм. Киселото мляко (3 и..