Секторът на здравеопазването се характеризира с ниски публични разходи, хората в България са изправени пред ограничен достъп до здравни услуги, причинен от неравномерно разпределение на ограничените ресурси и слабото покритие от здравно осигуряване. Това са част от констатациите на Брюксел за развитието на здравната система у нас.
Според здравния експерт Аркади Шарков от ЕКИП около 60 - 65 процента от парите, които българинът дава е за доплащане на лекарства, около 15-20 процента са за болнична помощ, а за извънболнична - около 30 процента. Само болните от сърдечно - съдови и мозъчни заболявания са около 2 милиона души, които се нуждаят от лекарства, част от които заплащат. НЗОК също отчита най- голям дял разход за лекарства. Само за последните години заплатените от Касата медикаменти скачат от 800 милиона лева на 1 млд лева и стигат до 1,200 милиона лева.
Шарков обобщи, че причината е недобре провежданата лекарствена политика.
Той коментира и намеците от шефа на НЗОК и на председателя на БЛС за увеличаване на здравната вноска.
Преди да се вдигне здравната вноска трябва да се припомни, че има 720 хиляди здравно неосигурени лица. Освен това държавата плаща само половината от парите на тези, които осигурява по закон – деца, пенсионери и др. Едва, когато това се реши трябва да се предприеме увеличаване на здравната вноска. Преди това също трябва да се промени лекарствената политика. В България данъците не се увеличават, но през осигуровките тази тежест расте.
Като проблем пред здравната реформа Аркади Шарков посочи факта, че в последните години Касата не действа като обществен фонд, а като държавен. Според него политическият риск да се правят реформи е твърде висок и затова никой не ги предприема. Темата, по думите му, е деликатна, особено преди избори.
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...