Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опитът да се политизира историята е погрешен и вреден

Излязохме от една система на контрол, сега искат да ни въведат в нова

Дългата и дискусионна тема с върнатите учебници, в които липсва точно и ясно поставяне на въпросите: как живяхме, от какво страдахме и защо социализмът загуби почва у нас коментираме с проф. Людмил Спасов, историк и участник в екипа на издателство "Домино". 

МОН първоначално одобри проектите на учебниците на „Булвест 2000”, „Анубис”, „Домино”, „Просвета” и „Рива”, а после замрази за ново дописване времето 1944 - 1989 г.

Проф. Спасов каза, че историята е преди всичко факти и анализ на същите. Много сложно нещо е написването на един учебник, защото трябва да си запознат с всички факти, които са свързани с българската история. Изискването на МОН беше за един урок от учебника по история авторите да се вместят в 6 500 знака. 

Историкът допълни още: Критиките, които са отправени са несъстоятелни и всичко, което препоръчват, го има вече в учебниците. Пет учебника са написани и това е най-демократичната система. Колегите ми са прави и не спекулират с цифри. Учебниците по история за 10 клас са подготвени от най-добрите специалисти в България.


У нас опитът да се политизира историята е безкрайно вреден и погрешен,
смята проф. Спасов. По думите му учебникът е като една хубава къща, но ако няма учител, който да запознае учениците с неговите идеи, това ще е празна къща.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54