Най-мащабната реконструкция на бита и традициите от различни краища на България ще може да се види в трите дни на Роженския събор на народното творчество и животновъдство, който ще се проведе от 19-ти до 21-ви юли.
Съборът на народното творчество и животновъдство „Рожен“ се организира от Сдружение „Рожен - Наследство в бъдещето“ в партньорство с Общините Смолян и Чепеларе.
На Роженските поляни ще бъде създадено истински етно селище с македонска, северняшка, шопска, родопска махала и възстановки на къщите на банатските и бесарабските българи. Ще бъде пресъздадено хайдушко сборище, възрожденско кафене и граничната застава, намирала се на Рожен, преди повече от век.
На мегдана в импровизираното село всеки свободно ще получи първия си урок по гайда, хоро и народна песен, а за мало и голямо ще има хайдушки игри и занаятчийска работилница.
Музейната експозиция в патриотичния автобус на пътуващото читалище “Бащино огнище“ ще представи българска сватба и бита на нашите деди от преди повече от 100 години.
Ще има истински уроци по родолюбие, изпълнени с факти и събития от българската история.
Децата ще могат да научат колко прекрасна е родната природа и история с интерактивната игра - “Познавам ли моята България“.
Във вечерните часове за всички ще има “Лятното кино под звездите“ с поезията на Христо Ботев и Иван Вазов.
Тази година Роженските поляни ще бъдат украсени от най-голямото българско знаме с площ над 7 хил. кв. м.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева, музиката на Явор..
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..