Поводът за недоволството е искането на синдиката ставката за нощен труд да бъде поне лев на час срещу сегашните 25 стотинки. Синдикатите твърдят, че вече повече от година и половина чакат решение на въпроса с нощния труд.
Според ресорният министър Младен Маринов, подобно увеличение е въпрос на възможности и бюджет, но може да влезе в сила евентуално от догодина.
Валентин Попов, синдикален лидер на служителите от МВР заяви, че не протестират само на празника. Това не е радостен факт, но се налага.
Започнахме още миналата година протест за увеличаване на нощния труд. Изпробвахме всичко. Имаше срещи, разговори, но резултат няма. Нормалното заплащане за нощен труд трябва да е повече от два лева. Бихме се съгласили на нещо по-малко, ако се обвърже с минимална заплата или средна. Говорим и за стъпаловидно увеличаване на нощния труд. Оказва се, че нощния труд е вреден и нанася щети на здравето. Повече от 10 години, не е увеличаван нощният труд. Един служител, който работи на смени полага 50-60 часа нощен труд месечно.
Реформите в МВР доведоха до отлив на служители, а професията не е атрактивна. Затова се налага полагане на извънреден труд. Трябва да се увеличи щата в министерството. Не стоим добре, като полицийски сили на глава от населението. Не мисля, че в България има много полицаи.
Твърдя, че хората чакат с часове по гръцката граница. Това означава, че пропусквателната способност е нарушена. Има проблем с броя на служителите. Отношението към униформения полицай е недопустимо в България. Посрещат ги с камъни и брадви. Полицаи на тази държава не стигат.
Интервюто на Емил Костов с Валентин Попов, председател на Синдикалната федерация на служителите от МВР е в звуковия файл.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..