Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откриват паметник на княз Алексей Церетелев в Церетелево

| обновено на 04.07.19 в 09:21

С тържествен военен и църковен ритуал в пловдивското село Церетелево ще бъде открит паметник на княз Алексей Церетелев.

 Руският дипломат работи в България още преди  Освобождението, бил е руски консул в Одрин и Пловдив и има огромен принос за българската независимост. 

Идеята за паметника е на инициативен комитет, начело с почетния консул на Русия в Пловдив Георги Гергов.

Официалната церемония ще започне в 14 часа и на нея ще присъстват пловдивският областен управител Здравко Димитров, Пловдивският митрополит Николай, депутати и ръководители на местни институции. Сред почетните гости ще бъдат посланиците на Русия, Беларус, Армения и Казахстан в нашата страна. 

След откриването на паметника в село Церетелево ще бъде открита и паметна плоча на княз Церетелев в Пловдив. Тя е поставена на ресторант „Пълдин“, за да напомня за делото на ревностния защитник на българската национална кауза. Проявите са част от празнуването на 140 години руско-български дипломатически отношения.

Княз Алексей Церетелев е грузински благородник и руски дипломат, един от големите приятели на българския народ. Като руски консул в Одрин и Пловдив се запознава със съдбата на местното българско население. След края на Априлското въстание през 1876 г. княз Церетелев е включен в дипломатическата  комисия, която обикаля района на въстаналите селища и разследва извършените от турците зверства над българите. Заедно с американците Юджийн Скайлер и Джануариъс Макгахан Алексей Церетелев има решаваща роля за запознаването на европейската общественост със злощастната съдба на българите. Тримата мъже успяват да спечелят симпатиите на цивилизования свят в подкрепа на българския народ, което се оказва от решаваща роля за обявяването на Освободителната война. След избухването ѝ князът се включва като доброволец в състава на руската армия, за да се сражава за свободата на българите. Княз Церетелев е член и на международната комисия, която съставя Органическия устав на Източна Румелия. Заедно с дипломата от САЩ Юджийн Скайлър разработват проект за автономна България, представен на Цариградската конференция. Участва активно в конференцията, има огромен принос за българската независимост. От 1878 до1882 година той е Генерален консул на Русия в Пловдив. Българите го наричали „нашия княз“ и назовават с името му улици в София и в Пловдив. През 1934 г. село Думанлии е преименувано на Церетелево.

Паметникът на княз Алексей Цретелев в Церетелево е дело на неговия далечен родственик – световноизвестният художник монументалист Зураб Церетели. Пиедесталът с височина 185 сантиметра е изработен от риолит – скала, подобна на гранита. Постаментът за бронзовия бюст е дарение на Георги Гергов. Барелефът на ресторант „Пълдин“ в Пловдив също е дело на Зураб Церетели. Той е президент на Руската художествена акадамия и е директор на Музея за съвременно изкуство в Москва.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Японската вишна, известна още като сакура

Завърши петият международен конкурс за хайку “Мая Любенова”

Журито и тази година беше в състав Антоанета Николова, Гергана Янинска и Владислав Христов. Петото издание се превърва в едно от най-успешните, в историята на конкурса. Получените 600 творби бяха разпределени в две секции - англоезична и българска. Съответно в секцията „англоезична“ бяха представени 389 хайку, в секцията „българска“ 211..

обновено на 19.04.24 в 18:51

"Хенд" с премиера на "Червената шапка. Презареждане"

Премиера на спектакъла "Червената шапка. Презареждане" представя театър "Хенд"  на 21-ти и 24-ти април.  Емблематичното представление за театъра, което  бе представено преди Ковид-пандемията, е с напълно обновен състав. Обновено е и музикалното оформление. В главната ромя е поверена на Виктор Стамболов, а в спектакъла участват още Вилиян Гешев, Гордан..

публикувано на 19.04.24 в 11:00

В "Срещите" за хода на времето и смяната на поколенията

Наясно сме, че участието в живота на поредицата поколения, която се проточва от миналото в бъдещето, прави ежедневието ни по-богато и по пълноценно.. Въпреки това често превръщаме историята си в токсична омраза. Затова толкова по-интересен ми е разказът на колегата Петър Граматиков, разказ за далечни времена и срещи, случили се в Пловдив.  Слушайте...

публикувано на 19.04.24 в 10:22

Стартира фестът "Пловдив вайбс"

Тазгодишното издание на фестивала Plovdiv Vibes, което ще се проведе от 19-ти до 28 април, е посветено на темата „Трансформации“ и представя многообразие от културни, развлекателни прояви и събития в седем различни градски зони. Акценти във форума са фотографските изложби „Трансформации“ на Ивайло Станджиков  и изложбата Градът – преди и..

публикувано на 19.04.24 в 06:29

Юлияна Фархи представя книгата "Сефарадските ни корени"

Книгата „Сефарадските ни корени“ от изследователката на сефарадските бит и култура Юлияна Фархи ще бъде представена в сградата на Организация на евреите „Шалом“-Пловдив. Евреи населяват българските земи от древността. В съвременността евреите в България принадлежат към двете основни групи: сефаради и ешкенази. Сефарадите са потомци на еврите,..

публикувано на 19.04.24 в 06:24