Отец Емил Паралингов определя поклоническите пътувания като подвиг и училище. Той не говори за религиозен туризъм. Не употребява думата туризъм, тъй като счита, че не е подходяща.
Поклоничеството е с много древен произход, още от Стария завет е свързано с път към Бога. Това е част от енорийската дейност на всеки един свещеник, относно духовната просвета и укрепване вярата хората. Посещават се известни и малки манастири с чудотворни икони. Създаваме организация и отиваме да участваме в богослужения, да се пречестят хората, които са постили и изповядани от мен, да се докоснат до тези светини, мощи и икони. Да видят близки и далечни православни страни, къде са по нашия духовен път?
При тези пътувания се извършва просветна и духовна дейност. Четат се жития на светиите, за чудесата на чудотворната икона. Посещаваме неизвестни за нас византийски минастири и се покланяме на светци, които извън Гърция не са познати. Старая се хората да получат богата духовна култура. Едно такова пътуване е като училище. Ние пътуваме скромно, защото поклоническото пътуване, не е само път, но и подвиг. Коренът на думата поклоничество е поклон. Поклонът е усилие на тялото, да се наведеш, затова тези пътувания са форма на подвиг. Важна е крайната цел на духовно удовлетворение и хората да продължат по своя път във вярата.
Интервюто с отец Емил Паралингов е в звуковия файл.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..