Дебатът за финансирането на политическите партии по същество не се състоя. Той вървя по тази линия, по която започна - от допускането въобще на въпрос за 1 лев субсидия в национален референдум. Същите тези партии, които дебатираха в Парламента, допуснаха да се зададе въпрос в национален референдум, фиксирал някаква сума. Щеше да е коректно и юристите да се изкажат, но никой не чу основанията им, че когато има национален референдум по въпроси, свързани с бюджета, не могат да се коментират конкретни суми. Това беше некоректно от страна на политическите партии, заяви политическият анализатор Татяна Буруджиева.
По думите й, гражданите не са длъжни да разбират всичко в същина. Една от работите на политическите партии е да направят така, че ако бяха започнали дебата по същество за това, за какво всъщност плащат всъщност 95% от българските граждани през бюджета на партиите, няма дебат за това, какво означава дейност на политическа партия.
Гражданите не са наясно и какво означава да работиш в Парламента, те не разбират и няма кой да проведе с тях дебата за това, какво означава национално представителство, вероятно на национален референдум биха посочили и една невероятна бройка на парламентаристите.
Защо, когато отидеш в Парламента, избран от определен избирателен район, трябва да знаеш, че има и някакви национални политики и действия, които трябва да обединяват отделните представители в общи политики. Такъв дебат нямаше.
Няма национален консенсус по това, какво задължително трябва да може да прави една партия, за да й се осигурят от нас гражданите средства за това и ние да можем да контролираме разходването им за какви дейности отива.
Когато една партия работи, тя има нужда от експертиза. Външните консултанти струват повече, защото са на пазарен принцип. Но когато се работи в една партия, се работи и за идеите и можеш да не работиш чак толкова на пазарни основания. Въпросът е и как си правят сметките партиите.
Истината е, че 1 лев са страшно малко пари. Това ще доведе до проблем с партийния плурализъм от една страна, но от друга, парите не трябва да са гарант за бързо реализируема партийна кариера.
Във Франция работата на общинските съветници не е заплатена, затова заседанията там се провеждат от 20 ч. Идеята е да се научиш да работиш за обществото, за общото благо, а не да се добуташ до партиен пост за пари.
Големият дебат е за функциите на партиите и за парите в обществото и ние трябва да имаме ясен механизъм да ги контролираме.
Икономическата ни среда не е подчинена на ясни принципи и пазарни правила, все още държавата е основният източник за развитие на бизнес. Но ако на партиите им трябват много пари, истината е, че те ще дойдат от сивия сектор и това е крайно недопустимо за демократичния климат в една държава.
Чуйте повече от звуковия файл:
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..