Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България опитва да бъде в ядрото на ЕС

Резултатите от изборите са показателни в няколко посоки. Европейските граждани проявиха стинкт за самосъхранение, гласувайки на изборите. Имаше очаквания, че популистките и националистките сили ще спечелят и те намериха място в ЕП, но не в размера, в който се очакваше. Това донякъде предопределя бъдещата работа на ЕП, подчерта проф. Ингрид Шикова – експерт по европейски политики.

Второто важно е, че Европа преоткри своята мисия. Ако отначало ЕС бе за мир и помирение, сега на преден план излиза мисията за Европа, която защитава. Това се вижда и в стратегическия план по четири приоритета.

Постовете разбира се, са много важни. На първо място трябва да се намери нова форма за т.н.  шпицен или водещи кандидати. Част от партиите бяха определили своите водещи  кандидати, но те не бяха одобрени от Европейския съвет, който има правомощията за решение на този въпрос.  Оттук нататък може би ще се върви  в посока да има транснационални листи и тогава да има водещи кандидати.

Другото нещо е, че се намери някакъв баланс за съотношението мъже – жени и третото, което ни поразочарова, че в този избор не намери място нито един представител на Централна и Източна Европа. Долавям някакво чувство за вина, когато чета коментарите и публикациите.

Франция и Германия винаги са били мотор. Когато този мотор не е в синхрон, нещата в европейската интеграция не вървят добре и обратното. Но ако нямаше съгласие между Германия и Франция, щяхме ли да имаме „евро“?

Мен обаче ме безпокои това, че постовете бяха дадени на големите държави и само един – на малката Белгия. Големите държави от Западна Европа са Франция, Германия, Италия, Испания. Надявам се, че тези личности, които евентуално ще заемат постовете, трябва да имат съгласието на ЕП.

Разделението между старите и новите страни-членки ще бъде преодоляно, когато се изравнят стандартите на живот.

По думите на проф. Шикова, предстоят моменти, в които ЕС ще се движи по линията на диференцираната интеграция, в която има ядро, концентрични кръгове и периферия. От всяка една държава зависи къде ще се намира.  

България прави опити да се окаже в ядрото на ЕС, но трябва обща визия накъде ще върви ЕС. Ако имаме общи цели и някои вървят по-бързо, а други по-бавно, това не е беда.  Трябва да имаме общи цели с общи ценности и тяхната защита е правовата държава.

Чуйте повече от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Съдът назначи нова експертиза за кариерите над Белащица

Делото в Административния съд в Пловдив за това дали кариерите за инертни материали над Белащица могат да възобновят работа бе отложено за декември.  Това съобщи а двокат Снежана Стефанова в програма "Ден след ден". На днешното заседение бе изслушана тройна експертиза от специалисти по водите, която казва ,че по никакъв начин кариерната дейност..

публикувано на 19.11.24 в 16:16

Разделянето на жп маршрутите на 3 лота води до по- малко влакове

БДЖ остава монополист в обществената услуга за превоз на пътници. Това е регламентирано от решение на служебното правителство от 30-ти октомври. В същото време Синдикатът на железничарите към КНСБ поиска среща с транспортния министър Красимира Стоянова, която в медиите обяви, че ще разделят жп маршрутите на три лота. " Дошло е време за..

публикувано на 19.11.24 в 16:00

Община Хисаря планира по-високи данъци, включително такса смет

Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...

публикувано на 19.11.24 в 15:18

Повече дейности обуславят повишените разходи за чистота

Увеличената с 16 милиона лева план-  сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..

обновено на 19.11.24 в 13:50

"Дефиле на младото вино" в Стария Пловдив от 22 до 24.11.

По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, ще откриете осемнадесет възрожденски къщи, които с широко отворени врати очакват шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“ Фестивалът ще се проведе на  22, 23 и 24 ноември. ФЕСТИВАЛНИ ЛОКАЦИИ И УЧАСТНИЦИ Участниците..

публикувано на 19.11.24 в 10:34