На второ място са Пламена Тонкева и Деляна Иванова, а на трето художникът Димитър Къркеланов. 23-ма артисти и архитекти от България и Европа (Германия, Украйна и Великобритания) се включиха в инициативата за изработване на проекти за сувенири на Епископската базилика в Пловдив.
Десислава Тальокова, изпълнителен директор на фондация "Америка за България" подчерта, че конкурсът е малка част от усилията да се даде нов живот на Епископската базилика на Филипопол. Целта ни е да дадем и нова визия на цялото пространство наоколо, ще има детска площадка, както и зарядно за електромобили, подчерта още Тальокова.
Тя смята, че е особено важно Базиликата да е оживен културен център, не само музей. По повод на коментарите за височината на новата постройка Тальокова каза, че са съгласували всичко с католическата общност и имат съдействие от тях. Даже се дава много по-голяма видимост от преди проектът да започне да се развива, също така красотатата на катедралата ще се отразява от стъклената опаковка на сградата, смятат от фондация "Америка за България".
Строежът е изключително сложен, но ще се справим в сроковете до 26 септември, заключи Десислава Тальокова. От общината изграждат паркоместа и също така в пространството ще има кафене, тротоарни и зони за отдих.
Предложените проекти са разнообразни – от традиционните магнити, картички, тениски, бижута и ключодържатели до карти, авторски шрифтове, пощенски марки, USB запалки, скрапбук, портмонета, каменни тефтери и игри. Общият награден фонд бе 4 500 лева.
В интервю за Радио Пловдив арх. Николай Трайков, проектант подчерта: Габаритите на сградата, която сега се изгражда, реално повтарят размерите на базиликата като контур, не като височина. Тя е била два пъти по-висока, отколкото в момента. Височината е такава поради това, че има два пласта мозайки. Затова ни е вторият етаж. По-малко от това не би било функционално и не би било красиво, ако искаме да покажем всички мозайки естествено.
На партерното ниво вече са напълно възстановени две пана, допълни архитект Трайков.
От днес до 28 януари Пловдив и областта са в грипна епидемия. Със заповед на директора на Регионалната здравна инспекция са въведени противоепидемични мерки. От днес в областта вече има и училище, преминало в онлайн обучение – Средно училище „Христо Смирненски“ в Хисаря. Според данните на Националния център по заразни и паразитни болести..
Имейлите с бомбени заплахи, изпратени до български училища, сред които и седем училища в Пловдив, са конфигурирани в руска интернет платформа. Това научи БНР от източници близки до разследването. Анализ е показал, че изпратените днес съобщения не са идентични с тези от предишни подобни атаки. Изпратените електронни съобщения са писани от няколко..
Обеден пик на замърсяването с фини прахови частици отчита станцията на РИОСВ в ж.р "Тракия". Коннцентрацията в 12 часа е 116 микрограма на кубичен метър, което е повече от два пъти над допустимата норма от 50. На станция „Каменица“ показанията също са над предела 80 микрограма в 12 часа, а в 13 часа замърсяването расте до 94 микрограма. И..
Три деца са заподозрени за кражба от енорийски храм в Раковски. Тийнейджърите са на 10, 13 и 15 години. Те разбили кутия с дарения в църквата и откраднали събраните в нея 350 лева. За случая е уведомена Районна прокуратура - Пловдив, под чието наблюдение продължава работата по образуваното досъдебно производство.
Районна прокуратура-Пловдив повдигна обвинения на пловдивския бизнесмен Иван Тобиев, две жени и 37-годишен мъж за добив на инертни материали в коритата на реките Марица и Чая. Добивът е извършван от началото на миналата година досега в землищата на селата Чешнегирово, Катуница и Рогош. С помощта на сепаратор, багери и камиони работници от..