Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

F-16 e най-новата модификация на боен самолет


Сделката за американските самолети F-16  в социалните мрежи е с отзиви от отрицание, до възторг, но нека не отиваме в тези крайности, каза Ангел Найденов бивш министър на отбраната и ръководител на Център за  изследване на отбраната и сигурността. Той подчерта, че  американските самолети F16 Blok 70  са  най-новата модификация на бойния самолет. 

 Това, което постигнахме е договор, чрез който можем да придобием един новопроизведен съвременен многофункционален боен самолет със способности, които отговарят и на очакванията и на изискванията на българските военновъздушни сили.  Това, което придобиваме, има своята цена и тази цена  в размер на 1 милиард 256 милиона долара, от които се очаква чрез процедура, която тече в момента в САЩ, да бъдат поети от американското правителство  60 милиона долара, т. е. стойността на сделката ще бъде малко под 2 милиарда и 100 милиона лева. Това е близо до офертното предложение на САЩ и в този смисъл имаме съвпадение на двете предложения.

Найденов уточни, че 8-те самолета са  първата половина от доставките на новия тип боен самолет, които трябва да бъдат в рамките на  бойна ескадрила от 16  самолета, т. е. до 2030 г. да имаме изцяло оборудвана бойна ескадрила с F-16 блок 70. 

 Всъщност, в момента говорим за доставката само на първите 8 самолета – 6 едноместни и 2 двуместни, които са учебно бойни, така че, да, те могат да бъдат използвани и за бойни цели.  Но, когато  говорим за тази цена, нека да припомня за слушателите или да подчертая за слушателите, че става дума за доставката на бойните платформи, на всички системи, които са необходими за функционирането на самолета на цялото оборудване, въоръжение, боеприпаси, в т. ч. ракети, резервни части, логистичният запас според предварителния инвестиционен разход трябва да бъде за три години, включва се и обучението на пилотите и на инженерно-техническия състав и доставката съответно на тренажори за преподговка и съответно обучение на пилотите.

Найдeнов коментира и опасенията на президента Радев за  високата цена и орязани параметри на сделката: 

Вероятно трябва да коментирам от няколко посоки и моят отговор трябва да бъде в няколко посоки. Първо, президентът е в правото си да изрази опасения относно пакета от способности, които придружават доставката на новия  боен самолет. А той е длъжен да изрази опасенията, свързани с намаляването на цената. Не бих искал да обърквам слушателите, тъй като трябва да спомена още една стойност, която беше посочена в решението на американския Конгрес за продажбата на самолетите – тя е в размер на  1 милиард 670 милиона, която в левова равностойност е от порядъка на 2 милиарда и 920 милиона лева. Виждате каква  е разликата. В рамките на намаляването на тази цена може да се се  откаже част от пакета, който придружава новия тип боен самолет. В този смисъл опасенията на президента са напълно основателни. 

Но другата гледна точка трябва да потърсим в мненията, които са изразени от членовете на преговорния екип и които с подписа си носят своята политически и съответно експертно отговорно. А те декларират и гарантират, че това, което се доставя на България запазва многофункционалността на бойните самолети и дава възможност за изпълнение на всички задачи, които се очакват от българските военновъздушни сили.

 Първите 8 самолета  F 16 трябва да дойдат до 2023г., а останалите 8 до 2030г.,  когато изтича срокът на  жизнено действие на бойните ни самолети Миг 29, така че се получава една приемственост  от едни бойни самолети към други тип бойни самолети. 

Найденов прогнозира гореща дискусия в НС по повод цената на общия пакет от сделката, защото е цената от 2,100 милиарда е с около 600 милиона по-голяма  от гласуваната в  НС, въпреки че има решение, с което е дадена възможност на правителството да се отклони от тази цена. 

Друг е въпросът, дали в рамките на сделката 8 + 8 може да се разчита на разсрочено плащане, както се говореше, след като първите 8 самолета трябва да се платят авансово.

Цялото интервю с Ангел Найденов е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54