Държавата не просто е болна, тя е много болна. Може да се направи извод, че положението е стигнало до там, че нещата като политики и като решения, като неща, които се опитва да прокара управлението, се правят полулегално, полу на тъмно, по недемократичен начин и по възможност в последените работни дни на парламента преди лятната ваканция, за да може да има по-малко медиен шум по отношение и на неморалните промени в Изборния кодекс два месеца преди изборите, но и по отношение на сделката със самолетите. Тя започва много да понамирисва от всички страни вече, и по отношение на каквото се сетите в момента, и по отношение на кворума, който не могат да събират сами управляващите, което е тяхно задължение и т. , коментира политическият анализатор Калоян Методиев.
Той подчерта, че по отношение на самолетите е нарушено решение на Народното събрание.
Пренебрегнати са всякакви преговорни правила, плюс равен старт на една такава сделка, бяха отстранени по абсолютно груб начин и европейските участници в него – шведски, германски, френски плюс Израел, които даваха много по-ниска цена. В момента тази сделка се прави само и единствено, за да си купят управляващите, благосклонност от страна на Съединените щати. Никакви други причини няма тази сделка да бъде реализирана.
Колкото до машинното гласуване, случващото се е ярко и безспорно доказателство за капацитета на това НС и на този състав на НС, на тези депутати, които мога да кажа без притеснение, че са трагични. По-трагични не е имало в новата история на страната. Март месец те гласуваха машинното гласуване, а през юли - два месеца преди избори, се опитват да отменят собственото си решение при положение, че има и обществена подкрепа за него. Страната е на отчайващо последно място по невалидни бюлетини, по изборни нарушения и се нуждае от прозрачен изборен процес, освен това има международни препоръки, че не се пипа изборно законодателство 6 месеца преди изборите, защото се създава стрес в системата.
Това правителство генерира не само външнополитически, но и вътрешнополитически стрес – и за граждани, и за бизнес, за външно - просто не е стабилно, не е устойчиво и не е предвидимо това управление като единствената част, в която то е стабилно и предвидимо, е това, че е готово на оцеляване на всякаква цена с морални компромиси, пък какво ще се случи с обществото, с държавата, вече няма значение.
Ролята на политическите партии е да набира политически елит на страната, да излъчва хора, които са морални. Това, което ни казват в момента е – ние 10 години управляваме, имаме огромна резервна скамейка и в момента се оказва, че след 10 г. управление и след огромната резервна скамейка, която ни се сервира, сега дайте вие хора, защото ние вече нямаме. Това е оценка за самата партия, за нейните кадри и за политиката, която е водена последните 10 г.
По думите на Методиев, няма изненада във факта, че немският автомобилен гигант предпочита да строи завод в Турция, вместо у нас.
Ние не предлагаме условия като политическа и икономическа стабилност, нямаме предвидимост и устойчивост, не предлагаме демографско успокояване и резултати от борбата с корупцията. Когато една такава компания прави анализи, тя отчита тези фактори. Самите управляващи нагнетиха очакване, че може такъв стратегиченски инвеститор да предпочете България. Това няма как да се случи при тази ситуация, защото инвеститорите гледат за 30 години напред, а ние тогава може да сме вече 4 милиона.
Единствено икономиката може да окаже влияние на нагласите на електората и той да се активизира политически. Икономическата нестабилност може да се окаже полезна, защото може да превърне апатията в действие.В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..