Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Майстора и кюстендилската школа” гостуват в Пазарджик


През месец юли и август художествена галерия „Владимир Димитров - Майстора” Кюстендил, гостува в художествена галерия „Станислав Доспевски” Пазарджик с изложба, включваща 42 живописни творби на 12 автора.

Изложбата носи наименованието „Майстора и кюстендилска изобразителна школа”. Официалното откриване ще бъде на 16 юли 2019 г. от 18:00 ч., изложбата ще продължи до 1 септември 2019 г.

МАЙСТОРА И КЮСТЕНДИЛСКА ИЗОБРАЗИТЕЛНА ШКОЛА

Явлението „Кюстендилска изобразителна школа“ няма общоприетия смисъл на понятието за художествена школа. То е възникнало вследствие на факта, че от един малък град, какъвто е бил Кюстендил в началото на ХХ век, са произлезли толкова много значими, ярки имена в изобразителното изкуство.

Безспорен фактор за това е присъствието на Владимир Димитров – Майстора.

През 1924 г. Владимир Димитров – Майстора се установява в с. Шишковци и около него спонтанно и естествено се обособява група от също така вдъхновени художници. Около Майстора се сплотяват всички кюстендилски творци. Те често му гостуват, работят заедно, беседват, учат се от него. По този начин въз основа на общи идейни и творчески принципи с тези на Майстора, без художниците да губят своята индивидуалност, израстват значими творци, които заедно с други наши художници определят националните измерения на изобразителното ни изкуство. По инициатива на Кирил Цонев през 1930 г. се създава Дружество на кюстендилските художници. Укрепена вече и организационно, тази група става известна в страната със свой творчески облик.

От началото на ХХ век до днес в град Кюстендил са работили и работят над 180 художници – живописци, скулптори, графици и дизайнери с висше художествено образование. Художниците Кирил Цонев, Владимир Григоров, Николай Дюлгеров, Борис Елисеев, Евтим Томов, Петър Рамаданов са учили и специализирали в престижни европейски академии. Това е дало основание  Кюстендил да стане известен като Град на художници, а спецификата в творчеството им да оформи така наречената Кюстендилска изобразителна школа.

Настоящата експозицията включва както емблематични, така и по-рядко показвани творби на Майстора, избрани образци от колекцията на Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“, представящи творчеството на Стоян Венев, Мориц Бенционов, Кирил Цонев, Никола Иванов – Шаната, Асен Василиев, Николай Дюлгеров, Богомир Лазов, Райна Евтимова, Борис Колев, Любен Бояджиев, Борис Елисеев. Имената на изброените автори са пряко свързани с развитието на българското изобразително изкуство от първата половина на ХХ век. Чрез тази представителна извадка се пресъздава една цялостна картина на българската културна история и се акцентира върху значението на Кюстендил като град с утвърдени художествени традици.

Интервюто с Леон Бабачев директор на Хдожествена галерия „Станислав Доспевски” Пазарджик е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56

Преге - предаване за света на книгите, 15 - 21 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..

обновено на 16.02.25 в 12:48

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..

обновено на 15.02.25 в 16:11