Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всички вече са нащрек за АЧС, дано да не е твърде късно

Южна България засега не е засегната от заболяването, но превантинвните мерки срущу разпространението на болестта африканска чума по свинете се задълбочават - наблюдение на фермите, проверки в т.нар. "заден двор", където по селата се отглеждат животни за лично ползване, санитарен контрол, ограничаване на нерегламентираната търговия с животни и месо, както и включване на ловците в програма за намаляване на популацията на диви прасета - преносители на заразата.

Снимка

Според Петър Владов, който годишно отглежда 1500 прасета във фермата си в пазарджишкото село Братаница, проблемът е сериозен и ще се отрази на пазара както на живи животни, така и на  месо. 

Самият той е взел мерки да не допусне болестта на територията на стопанството си, но се опасява от безотоговорните малки собственици, ловци и търговци.

Снимка

По думите на Бойко Синапов, който оглавява сдружението "Обединени български животновъди" поблемът е, че отново вървим след проблема и така е по- трудно да се ограничат щетите, особено ако те стигнат до големите индустриални ферми. 

Според Синапов, включването на ловците в превантивните мерки е закъсняло. То е трябвало да се планира още преди две години, когато се видя, че оградата няма да спре влизането на заразени животни от Румъния.

Снимка

Д-р Васил Паница - председател на Ловно - рибарското дружество "Сокол" - Пловдив смята, че мерките, които сега взима държавата са адекватни, но проблемът е заложен у самите фермери, които не стриктни при подбора на фуражи за животните си. 

Точно от там влиза заразата, смята той. Д-р Паница обяснява, че вирусът не е опасен за хората, но трябва да се има пред вид, че като всеки вирус и този може да мутира.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34