Прогнозата, че държавата ще претърпи големи икономически щети от заболяването Африканска чума по свинете, е на доц. Чавдар Филипов от факултета по ветеринарна медицина в Лесотехническия университет.
Той е включен в Консултативния съвет по АЧС , създаден със заповед на земеделския министър и коментира за Радио Пловдив усложнената обстановка в засегнатите райони на страната.
По думите му на този етап може само да предполагаме какви точно ще са преките и косвени щети, но при всички случаи те ще бъдат огромни както за държавата, така и за личните стопанства и ферми.
Хората са изключително притеснени и специално частните производители. Всички се тревожат, защото виждаме, че държавата е включила своя ресурс, но болестта се разпространява. Хубаво е това, че в някои области в Северна България, колегите правят всичко възможно и не е допуснато разпространението на инфекцията - като в Ловеч, а в област Плевен е спряно. Прави се всичко възможно да не се разпространи. Това заболяване е ново за страната и в момента ще трябва всички специалисти да обединят усилия, коментира доц. Филипов.
Според него не може да се говори за екологична катастрофа и за биотероризъм.
Това са извънредни мерки, които въобще не са планирани в такъв мащаб в свиневъдството, защото скоро България не е водила такава борба с такива заболявания. В момента 57 хиляди прасета трябва да бъдат загробени. Ресурсът на държавата може да се справи само, ако се включат всички институции и цялото общество. Много е сериозно и ние трябва да спазваме мерките, които вече са приложени в малките стопанства и за огромно съжаление хората го разбират, колкото и да им е неприятно това нещо. Представителите на МЗ, БАБХ и МВР правят всичко възможно да се справят със ситуацията, категоричен е специалистът.
Той допълни, че в момента няма възможност такава голяма биологична маса по друг начин да бъде унищожена, за да не се допусне зараза.
Времето ни притиска, принудени сме от обстоятелствата и големия брой животни.
Разработват се планове и ще се търси варианти на место. Нямаме много големи възможности по отношение на този елемент от борбата.
Според него все още е трудно да се каже как е дошла заразата.
Битува мнението че е станало чрез фуража, но не можем да бъдем сигурни, каза доц. Филипов.
Той обясни, че това заболяване има по-сложен цикъл на разпространение и ние не можем да бъдем сигурни как е станало заразяването.
Не бих поддържал тази позиция, че основния фактор е фуражът. Това трябва да се докаже.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..
Трето огнище с птичи грип е открито в Пловдивска област, предприемат се всички действия за ликвидиране на заразата След фермата в Асеновград, където в началото на месеца бе открита заразата, тя вече е разпространена и в землищата на с. Манолско Конаре, община „Марица“ и в животновъден обект за отглеждане на патици в с. Боянци. „Възможно е..
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..