В Смолян вицепремиерът Томислав Дончев определи като тежка ситуацията с чумата по свинете. По думите му вече са умъртвени около 500 прасета в малки стопанства тип "заден двор", без евтаназираните в големите промишлени комплекси. У нас има над 20 огнища, като положението е сериозно, дори и да не може да се сравнява с Румъния, където са 1 500. Вземат се радикални мерки, но няма пълно съдействие от обществеността и управата. Има и опити за извеждани и транспортиране на животни, отбеляза Дончев. Той уточни, че за извършването на карантинните дейности са мобилизирани не само служители на МВР , но и сили на Българската армия. При необходимост ще бъдат мобилизирани и още. Най-лошото е, че въпреки високите мерки за биосигурност, заразата е влязла в промишлени свинекомплекси и е очевидно, че е внесена по накакъв начин там, каза още Дончев.
Досега не сме получили сигнали за умрели животни, отбеляза директорът на горското стопанство в Асеновград инж. Слави Богутев. Изискваме от ловните сдружения ежедневни графици за подборен отстрел. Този отстрел се извършва индивидуално и със специално издадени ловни билети. През последната седмица в Асеновградско са отсреляни три диви прасета. За региона са определени три места за загробване на евентуално заразените диви прасета. Богутев смята, че не миграцията на диви прасета от Румъния в България, е причина за навлизането на заразата у нас, а внесените от Румъния хранителни продукти, колбаси и фураж. Според него това, че се заразиха ферми, до които нямат достъп никакви други животни, е солидно доказателство, а слабото място е проверката на граничните пунктове.
В ловно стопанство "Тракия" също няма сигнали за намерени трупове на диви прасета, информира инж. Димитър Бочуков от стопанството. Основната популация на диви прасета за Пловдивско е в планинската част, в района Тъмраш, където има над 200. След отстрел на диво прасе се взимат проби за изследване в лаборатория, а резултатите стават след 3-4 дни.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..