Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новостите във фармацевтичната индустрия за разбаротването на по - качествени и по - безопасни лекарства за пациентите

Кампания в Пловдив информира за иновативните лекарства

В информационния ден в Пловдив се включва председателят на парламентарната здравна комисия Даниела Дариткова

| обновено на 30.07.19 в 08:35

Медицинският университет в Пловдив е домакин на информационен ден на европейската Инициатива за иновативни медикаменти. Нейната цел е разработването на по-качествени и по-безопасни лекарства за пациентите като се разширяват новостите във фармацевтичната индустрия. 

На академичните и бизнес средите в Пловдив ще бъдат представени възможностите за съвместни научни изследвания и за включването им в чуждестранни научни и индустриални мрежи чрез публично-частни партньорства. Ще бъде обяснено и как да се стимулира участието им в бъдещи европейски консорциуми. 

За Радио Пловдив проф. Мариана Мурджева,зам.ректор по международно сътрудничество и проектно финансиране, коментира, че Инициативата за иновативни медикаменти е най-голямата в Европа публично-частна инициатива, която разполага с бюджет от 3.3 млрд. евро за периода 2014 - 2024 г.

 Истината е, че създаването на лекарства и въобще научните изследвания изискват много сериозно финансиране. На първо място, тук са необходим средства за оборудване и реактиви, средства за научна мобилност на учените, т. е. те да участват в конференции, работни средства, изследователски, за да обменят опит, да имат възможност да публикуват в реномирани научни списания, да създават и да регистрират  нови патенти. Разбира се, не на последно място са и заплатите на учените, които изискват такива средства. 

Финансирането се осигурява чрез европейски източници – това са големите европейски проекти по хоризонт „2020”, както и инициативата за медицински иновации, представяща точно такива възможности.

Следващият програмен период, на който разчитаме след 2021 г. е  хоризонт „Европа”. Всъщност, евро финансирането е това, което доставя основно средства за науката и реализирането на научните продукти в практиката. За нашата страна това евро финансиране е по оперативна програма „Наука и образование – за интелигентен растеж”, в рамките на което са осигурени значително финансиране за изграждането на центровете за компетентност и центровете за върхови постижения. И ние сме един университет, които съвместно с Пловдивския университет и един от институтите на БАН, а именно Института по минералогия и кристалография, спечелихме такъв проект за изграждане на център по персонализирана медицина за 23 млн лева и нашата амбициозна задача и голямо предизвикателство през следващите 4 г. е да изградим именно такъв център, в който ще имаме възможност не само да създадем нови молекули за персонализирана терапия, но и да ги представим за реализация на пазара.

Търсене на точните формули за новите лекарства е смисълът на  публично частните партньорства между науката и бизнеса. Разбира се, здравната система в една държава като нашата не може да отделя сериозни средства за наука. Тя има други цели, други мисии и затова тези средства идват най-вече от проекти, предимно европроекти, много сериозни, като тези по "Хоризонт 2020”, но трябва да кажа, че държавата не може да абдикира от своята роля да дофинансира научната дейност, което не се препокрива изцяло от евро средствата`и които в момента също страдат от  солидно недофинансиране.

В нашата страна също се прилагат иновативни медикаменти за персонализирана терапия. Мога да посоча някои тумори – като рака на млечната жлеза, рака на дебелото черво, карцинома на белия дроб, лимфомите, левкозите при възрастните и децата. Всъщност, някои туморни образувания са във фокуса на нашия научен интерес при изграждането на този център за персонализирана медицина, където планираме да правим проучвания за определени гени, които се намират при болните и които могат да бъдат подложени на такава терапия.

Освен туморните образувания предмет на персонализирана медицина могат да бъдат и някои автоимунни заболявания със създаването на иновативни молекули, както са системния лупус и ревматоидния артрит. Така че възможности има много и те са свързани със създаването на модерни генетични, имунологични и фармацевтични лаборатории, които работят в синхрон за създаването и прилагането на такива лекарства, разказа проф. Мурджева.

Снимка

В информационния ден в Пловдив ще се включат председателят на здравната комисия в парламента Даниела Дариткова, заместник-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева, представители на здравното министерство, на академичните среди и бизнеса. Началото е в 13.30 ч. в Аудиторния комплекс на Медицинския университет.

Интервюто с проф. Мурджева може да чуете в прикачения звуков файл.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12

платена публикация
Специализирано изложение за земеделие БАТА АГРО 12 - 16 май 2025 година

Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО.  Регистрацията за участници..

публикувано на 17.02.25 в 15:54

За първи път лидер на БСП тръгва от властта, а в НС партията е малка

Амбициозна и стратегическа, а не тактическа е задачата, която новият лидер на БСП Атанас Зафиров постави пред партията - да си върне статута на първа политическа сила, което към момента е неизпълнимо, коментира политологът Татяна Буруджиева пред Радио Пловдив.  Според нея конгресът не излезе с ясна програма как ще се възстановява партията. В БСП..

публикувано на 17.02.25 в 15:46