Изложба „В тайнството на светлините” на Елена Парушева се открива в Галерия Виа артис. Експозицята е реализирана първо в Париж през 2018 г. и е включена в програмата на Европейската година на културното наследство. В България беше представена през юни в Ямбол, а от 1 август ще бъде експонирана в Пловдив, Културна столица на Европа за 2019.
Елена влиза в областта на интерактивното изкуство още с първите си творби в България. Връщайки се към произхода на своята концепция, тя създава творби, основани на движение, прозрачност, повторение и светлина. Тя разкрива невидимото и поставя видимото на заден план. Играе със слоеве от тюл и прозрачност; рисува със сенките на урбанистичен елемент, които тя отдавна използва – решетъчния електрически модул.
Човек се изненадва от електрическите стълбове, които са начертани върху меки платове, памучни облаци или окачени сфери. Това епослание за връзката, която човек има с машината и нашата зависимост от технологията.
Елена кани зрителя да влезе в нейното електрическо приключение, да види своя портрет в геометричните разрези на решетката, да се опита да завърши пъзела, да задейства движения и светлини.
Концепция
Първоначалната идея за търсенията на автора в областта на околната среда идва през 1999при публикуването на една конвенция между френското правителство и EDF-ElectricitedeFrance (Електрисите дьо Франс), според която пилоните за ниско, средно и високо напрежение, които служат за поддръжка на линиите за транспорт на електричество, ще изчезнат завинаги. Те ще освободят от присъствието си френския пейзаж до 2012 в Парижкия район и до 2030 в цяла Франция.
Мрежата за електроснабдяване ще минава под земята.
Целта на тази конвенция е свободен пейзаж и чист хоризонт.
Търсенията на авторката са да запази няколко последни екземпляра от тези конструкции като символ на нашата епоха – епоха на стомана и бетон.
От рисунките, вдъхновени от металните конструкции гиганти, тя стига до решения за монументални инсталации, скулптури, фотографии, инфографии, етюди на светлината...Т
Творческа биография Родена на 10.08.1959 г. в Ямбол, България.
Завършила е „Изящни изкуства“ във Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“ при проф. Станислав Памукчиев.Работи и живее във Франция от 1991 г.Нейните творби са ориентирани към „Изкуството и околната среда“, работи в областта на пластиката, инсталациите, акциите, живописта, фотографията, инфографията.
През 1999 г. основава художественото движение „Electric Art (Електрическо изкуство)“ и работи по проекти, които превръщат кули за високоволтови електропроводи, вятърни мелници или антени в произведения на изкуството.
Нейни творби са притежание на:
- Колекция „Chalmers“, Гьотеборг (Швеция)
- Колекция „Spie“, Ротердам (Холандия)
- Фондация „Doble“, Морисвил (САЩ)
- Колекция „Altalink“, Калгари (Канада)
- Музей за съвременно изкуство, Арден (Франция)
- Фондация „Calouste Gulbenkian", Лисабон (Португалия)
- Министерство на културата (България)
- Музей на модерното изкуство „Петер Лудвиг“ (Германия)
- Национална галерия, София (България)
- Художествена галерия „Жорж Папазов“, Ямбол (България)
- Фонд за съвременно изкуство на БЛОА (Франция)
- Фонд „13 века България“ (България)
Самостоятелни изложби, пърформанси и акции на Елена Парушева са организирани в Женева, Франкфурт, Париж, Мюнхен, Лисабон, Осло, Сантяго, Сеул. Има 18 самостоятелни изложби във Франция, 6 самостоятелни изложби в България и групови изложби в Барселона, Брюксел, Виена, Шотландия, Париж, Ню Йорк и много български градове.
Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 08. 02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги): Ирене Вайехо. Песента на стрелеца. 208 стр., ок. 4А, Колибри, 2025. Джераладин Брукс. Годината на чудесата. 288 стр., ок. 5А, Лабиринт, 2025. Лус Габас. Далече от Луизиана. 688 стр., 6А,..
Литературна среща „Вино и проза: Вечер с Ина Иванова“ организира читалище „Кемал Ататюрк“ в Пловдив. Събитието щесе проведе от 18 ч. в библиотеката на читалището на ул. „Д-р Георги Вълкович“ №3. На чаша вино почитателите на художествената литература ще имат възможност да се срещнат с утвърдената писателка и поетеса. Ина Иванова е..
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..